Bu Veriler Dikkat Çekiyor! Bitcoin Boğa Sezonu Başlayacak Mı?

Fatih Uçar

Yakından takip edilen Bitcoin analisti Will Clemente, BTC için perde arkasında bazı yükseliş temel faktörlerinin geliştiğini söylüyor. Kısa ve orta vadeli fiyat hareketleriyle ilgili bu verilerden fikir alabiliriz. Buna ek olarak daha uzun vadeli yatırımcıların yönelimlerini de ele alacağız.

Bitcoin Cüzdanları

Popüler analist Clemente, 605.000 Twitter takipçisi ile Glassnode‘dan, Bitcoin arzının çoğunluğunun en az bir yıl boyunca dokunulmadan kaldığını ve bu metrik için tüm zamanların en yüksek seviyesine çok yakın olduğunu gösteren verileri paylaşıyor. Peki kripto para piyasaları yeniden rallilere başlayacak mı?

“Bitcoin arzının %63,15’i en az 1 yılda hareket etmedi. Bu, tüm zamanların en yüksek seviyesine çok yakın”.

En son Blockware Intelligence haber bülteninde Clemente, Bitcoin birikimini körükleyen ana etkenlerden birinin, BTC destekli bir stablecoin rezervi oluşturmak için milyarlarca dolar değerinde BTC satın alma girişimi olan Luna Foundation Guard (LFG) hareketini hatırlattı.

“Hisse senetleri üzerindeki risk ile korelasyonun yanı sıra, sermaye girişlerinin bir başka itici gücü, bir Bitcoin rezervi biriktiren Luna Foundation Guard olmuştur. LFG şu anda mevcut piyasa fiyatlarında kabaca 1,5 milyar dolar olan 30.727 BTC’ye sahip”.

Analist, BTC’lerini 155 günden daha az bir süre elinde tutan kısa vadeli sahiplerin (STH’ler) ortalama olarak neredeyse kâra geri döndüğünü söylüyor. Fiyatın, yaklaşık 46.000 dolar olan ortalama kısa vadeli sahibinin gerçekleşen fiyatının üzerinde daha fazla zaman harcarsa, yükseliş momentumunun onaylanabileceğini de sözlerine ekledi.

“Şu an için Bitcoin, tekrar tekrar bahsettiğimiz psikolojik bir seviye olan kısa vadeli sahibinin gerçekleşen fiyatının üzerine çıktı. Momentumun devam edeceğinden emin olmak için bunun üzerinde birden fazla günlük kapanış görmek isterim”.

IntoTheBlock Verileri

IntoTheBlock son yayınladığı raporda 2022 yılının ilk çeyreğinde, en az bir yıl boyunca elinde Bitcoin tutan yatırımcıların, şu anda yaklaşık 12 milyon BTC’ye sahip oldukları devasa bir birikim çılgınlığı başlattığını söylüyor. IntoTheBlock, uzun vadeli sahiplerin Bitcoin‘in 2021’in sonuna doğru tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından hemen sonra biriktirme çılgınlığını arttığını söylüyor.

“Uzun vadeli yatırımcılar şu anda yaklaşık 12 milyon Bitcoin’lik rekor bir miktara sahipler. Bu, kripto varlık sahipliği ile birkaç kez tekrarlanan bir model olan boğa piyasası sırasında uzun vadeli oyuncular satış yaptıktan sonra başlayan bir birikim aşamasına işaret ediyor”.

Bu adreslerin uzun vadeli inancı, satış baskısını hafifletmeye yardımcı olur ve Bitcoin‘in bir değer deposu olduğu inancını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Çin’in Dijital Yuan’ında Son Durum! 

Sonraki Haber

Kripto Borsalarında Son Durum Ne? Kazançlar Ne Durumda? 

İlgili Haberler