Bu Token Merkezileşme Korkusuyla Büyük Düşüyor!

İlayda Peker

UniSwap’in yerel kripto para birimi UNI, merkezi olmayan borsa ilk yönetim oylamasından geçerken yüzde 10 düşüş riski ile karşı karşıya olabilir. UniSwap topluluğunun üyeleri, büyük miktarlarda UNI token’ına erişimi olan balinaların ağ kurallarını oybirliğiyle değiştirdiğini iddia etti. Suçlamalar, Dharma tarafından “UNI Yönetişim Önerisini ve Yeterlilik Eşiklerini Azaltın” olarak adlandırılan UniSwap ile ilgili ilk teklifin başlatılmasının ardından geldi.

UniSwap’te Merkezilik Tehlikesi

DeFi yatırım ve lending platformu, mevcut teklif sunum eşiğini 10 milyon UNI’den 3 milyon UNI’ye düşürmeyi önerdi. Öneri, UniSwap topluluğu üyelerinden biri olan David Felton, Dharma’yı projenin yönetişim modeli üzerinde çok fazla kontrole sahip olmakla suçladıktan sonra bir tartışma konusu haline geldi.

Felton konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Dharma, 15 milyon oyluk devasa oylama gücüne sahip, bu öneri olmadan Uniswap’in egemenliğine bir tehdit oluşturuyor, bu da onları Uniswap yönetimine o kadar güçlü bir şekilde yerleştirecek ki, DEX’e de doğrudan sahip olabilirler.” ifadelerini kullandı.

Talep Azalabilir

UNI yönetişim token’larının çoğunu büyük oyuncular kontrol ederken, iki balina arasındaki herhangi bir koalisyon, kendilerine karşı oy kullanan birçok kişinin oylarını geçersiz kılabilir. Bu tür bir merkezileştirmenin etkisi de UNI token’larına olan talebin tamamen azalmasına neden olabilir.

Bunlara ek olarak oylama başlamadan hemen önce UNI token’ının %20 gibi büyük bir gerileme yaşadığı görülüyor. Eğer merkezileşme korkuları devam ederse token’da %10 gibi bir başka düşüş yaşanabileceği de düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Büyük İddia: Rothschild’ler Gerçekten Bitcoin (BTC) Yatırımı Yaptı Mı?

Sonraki Haber

Borsalara Neler Oluyor: Şimdi de OKEx’in Başı Polisle Belada!

İlgili Haberler