Bu Token Ethereum’u Piyasadan Silebilir Mi?

İlayda Peker

Yakın tarihli bir Bloomberg makalesi, Polkadot’u “Ethereum katili” olarak tanımladı. bu, her ne kadar bazıları için uygun bir tanım olsa da risk sermayedarları ve kripto para birimi sektörü yöneticileri Polkadot (DOT) ve Ethereum’un (ETH) rakip olmadığına inanıyor.

Polkadot ve Ethereum

Polkadot, Ethereum’un ilk baş teknik sorumlusu olarak görev yapan ortak yaratıcısı Gavin Wood tarafından yaratıldı. Analistler hem Wood sebebiyle hem de her iki proje de akıllı sözleşme protokoller olduğu için iki varlık arasında karşılaştırma yapıyor.

Ancak Polkadot ve Ethereum arasındaki temel fark, Polkadot’un birden fazla Blockchian ağına sahip bir protokol olmasında yatıyor. Ayrıca Polkadot yapısal olarak Ethereum’dan önemli ölçüde farklı ve ölçeklemeye odaklanıyor.

Öte yandan bazıları Polkadot‘u Ethereum‘a rakip olarak görse de, endüstri yöneticileri her iki protokolün bir arada var olabileceği konusunda kararlı bir bakış açısına sahipler. Örneğin; Spartan Group’un yönetici ortağı Kelvin Koh konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Köprülerle birbirine bağlı çok zincirli bir dünyaya inanıyorum. Polkadot ve Cosmos, Ethereum’un yerini almayacak. Ayrıca Near, Solana, AVA, TRON ve geliştirme etkinliği gören diğerleri gibi zincirleri de geride bırakmayacak.

İki Proje Rakip Olabilir Mi?

Yapılan açıklamalara göre Polkadot, çoklu blok zinciri ekosisteminde çalıştığı için, merkezi olmayan uygulamalara ve geliştiricilere Ethereum’dan farklı bir ortam sağlayabilir. Bunun Polkadot’u Ethereum ile doğrudan rekabete sokup sokmadığı ise belirsizliğini koruyor. Pantera Capital Management kurucusu Dan Morehead de dahil olmak üzere bazı yatırımcılar bu sebeple iki projenin rakip olabileceğine inanıyor.

Yapılan açıklamalara göre, Polkadot hızla büyüyor ve Ethereum‘a yetişiyor. Ethereum’a göre çeşitli avantajları olduğu iddia edilen Polkadot’un özellik hızlı ölçeklendirme ile de Ethereum’a rakip olabileceği düşünülüyor. Ancak Ethereum’un yerine geçeceği ya da Ethereum’u piyasadan silerek bir “Ethereum katili” olabileceği düşüncesi pek de gerçeği yansıtmıyor gibi görünüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Yorumları: ETH Hiç Bu Kadar Güçlü Olmadı!

Sonraki Haber

Ünlü Komplo Teorisyeninden Büyük Ripple (XRP) Açıklamaları!

İlgili Haberler