Bu Talep Ethereum’un Fiyatını Arttırabilir

Bu Talep Ethereum’un Fiyatını Arttırabilir

Citi’de eski bir Wall Street tahvil yatırımcısı olan ve TradeBlock’un araştırma başkanı John Todaro, merkezi olmayan finans (DeFi) alanı ve Ethereum’un “ana akım haline geldiğine” inandığını açıkladı.

ZeroHedge’e yanıt olarak paylaştığı bir Twitter gönderisinde Todaro, giderek daha fazla yatırımcının DeFi alanına odaklandığını ve bu sayede Chainlink’te güçlü fiyata performansının oluştuğuna değindi. Todaro aynı gönderide TradeBlock tarafından düzenlenen ve DeFi’nin Ethereum’un arz ve talebi üzerindeki etkisi konusunda yürütülen araştırmayı da paylaştı.

Merkezi Olmayan Finans

Todaro’nun yorumları, tam olarak merkezi olmayan finans alanının rekor bir hızla büyüdüğü bir zamanda geldi. DefiPulse’dan gelen veriler, DeFi projelerinde şu anda kilitli değerin 4,7 milyar doların üzerine çıktığını ve bu yılın Haziran ayının başlarında 1 milyar doları aştığını gösteriyor. Bunun yanında bir yıl önce, DeFi alanında kilitli 500 milyon dolardan daha az varlık bulunuyordu.

Öte yandan DeFi’nin 2020 yılındaki büyümesinin Compound projesi ile başladığını ifade etmek de yanlış olmayacaktır. Compound’un COMP yönetişim token’larının kullanıcılara dağıtılmaya başlamasıyla hem proje hem DeFi ekosistemi hızla büyümeye başladı. COMP token’ları, platformla etkileşime giren kullanıcılara dağıtılıyor ve kullanıcılar bir “yield farming” sistemi aracılığı ile kazançlarını arttırabiliyor.

DeFi ve Ethereum

TradeBlock’un araştırmacılarına göre, 2019’dan beri kullanıcılar merkezi olmayan finans platformlarında genellikle Ethereum‘u teminat olarak kullanıyorlar. Dolayısıyla DeFi hizmetlerine erişmek için Ethereum tercih ediliyor. Araştırmacılar yaptıkları açıklamalarda, geçen yıl boyunca DeFi platformlarına her ay ortalama 125.000’den fazla ETH eklendiğinin de altını çiziyor.

Analistlere göre ise DeFi ekosisteminin büyümesiyle Ethereum’a olan talep, arz miktarını geçebilir ve bu da ETH fiyatının artmasına sebep olabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.