Bu Suçlamalar VISA’yı Kriptolardan Uzaklaştırır Mı?

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki teknoloji devleri endüstrilerinin büyük bir bölümünü ele geçirdikçe, düzenleyiciler ve hükümetler bu teknoloji devlerinin geniş güçleri ve etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladılar. Nitekim Facebook, Twitter ve Google’ın ana şirketi Alphabet, Temmuz ayında Kongre’de yapılan tekelcilik karşıtı duruşmaya katıldı.

Hükümetin temel endişesi, bu şirketlerin yetkilerini rekabeti bastırmak ve kullanıcıları, piyasadaki lider konumlarını sürdürmek için manipüle etmek amacıyla kullanmalarıdır. Kurumsal devlerle ilgili devam eden bir dizi tekelcilik suçlaması ve soruşturmasının en sonuncusu, ABD Adalet Bakanlığı tarafından Visa’ya karşı değerlendiriliyor. DOJ, kamuoyuna yaptığı açıklamada, finansal hizmetler şirketi Plaid’in ödemeler devi satın almasını araştırdığını söyledi.

VISA İle İlgili Suçlamalar

Açıklama, Visa’nın yönetim ve danışmanlık ortağı Bain & Company’yi bakanlığın Sivil Araştırma Talebine uymamakla ve satın alma ile ilgili önemli belgeleri saklamakla suçluyor. Şirketten istenen bilgiler, departmanın işlemin adilliğini ve mevcut rekabet üzerindeki etkisini analiz edebilmesi için gerekli kabul ediliyor. DOJ, Visa’nın rekabetini kontrol altında tutmak için tekelcilik karşıtı yasalara aykırı davranmış olabileceğinden korkuyor.

Suçlamalara rağmen ödeme devi, alanını yalnızca geleneksel finansal ortamda değil, aynı zamanda kripto ödemelerinde de genişletiyor gibi görünüyor. Visa kartları 2020’nin 4. çeyreğinde neredeyse 2,2 trilyon dolar değerinde işlem gerçekleştirdi ve 1,25 trilyon dolardan fazla marjla ikinci en büyük ödeme işlemcisi Mastercard‘ı geride bıraktı. Şirket, kripto para birimi alanında bile güçlü zeminler kazandı ve en ünlü kripto para birimi kartlarından bazılarına güç veriyor.

Bunlara ek olarak San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase, Visa’nın kripto para birimi alanındaki zaten geniş erişim alanına ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde Visa destekli bir kripto para birimi banka kartı sunmayı planladığını duyurdu. Kart 2019’dan beri Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nde mevcut. Gelecek yılın başlarında Coinbase, kartlarını Hawaii hariç tüm ABD eyaletlerindeki insanlara da teslim etmeye başlayacak.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Zorluğu İle Fiyat Arasındaki İlişki BTC’yi Aşağı Çekecek Mi?

Sonraki Haber

Doğru Tahminlerde Bulunan Analist Bitcoin (BTC) Hedefini Açıkladı

İlgili Haberler