Bu Sorun Çözülmezse Ethereum Çuvallayabilir

Bu Sorun Çözülmezse Ethereum Çuvallayabilir

Ethereum fiyatın yaşanan durgunluklara rağmen, Ethereum (ETH) işlemlerine olan ilginin artmaya devam ettiği görülüyor. Bu durumun merkezsiz finans yani kısaca DeFi olarak tanımlanan alanda yaşanan muazzam büyümeden kaynaklandığını rahatlıkla dile getirebiliriz. DeFi protokollerinin ve token’larının çoğunluğu Ethereum tabanlı ve bu sebeple de DeFi büyüdükçe Ethereum işlemlerine olan talep de artıyor.

Ancak her ne kadar ETH’a olan ilginin ve talebin artması pozitif bir durum olsa da bu durum işlem ücretlerine de yansıyor ve bu durum kullanıcılar için pek de hoş bir durum değil.

ETH İşlem Ücretleri

Etherscan verilerine göre ETH işlem ücretleri 2015 yılından bu yana görülmeye seviyelere ulaştı. Yapılan açıklamalara göre geliştiricler artık işlem ücretlerini düşürecek çözümler bulmalı. Yoksa kullanıcılar işlem ücretleri sebebiyle hem akıllı sözleşmelerden hem DeFi’den hem de Ethereum’dan vazgeçebilir.

Öte yandan ekonomist Alex Krüger de yaptığı açıklamalarda ETH işlem ücretlerinin 2015’ten bu yana görülmeyen seviyeler ulaştığına değindi ve kendi işlemlerin ödediği ücretlerin de bu durumu doğruladığını ifade etti. Krüger konuyla ilgili açıklamalarında, “Yüksek talep, Ethereum işlem ücretlerini yukarı çekiyor. 30 günlük ortalama işlem ücreti, Ethereum’un piyasaya sürülmesinden hemen sonra sadece 2015 yazında görülen seviyelere ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Çözüm Gerekli

Analistler, Ethereum‘un işlem ücreti sorunu için bir düzeltmeye ihtiyaç olduğunu söylüyor. Aksi takdirde Tezos veya Cardano gibi diğer akıllı sözleşme odaklı Blockchain’lerin bu fırsattan yararlanacağı ifade ediliyor.

Messari’nin eski ürün müdürü Qiao Wang konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, DeFi platformlarını kullandıktan sonra ETH 2.0 gelmediği sürece Ethereum’u tahttan indirmenin çok kolay olacağını gördüğünü ifade etmişti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.