Bu Kripto Para Sınıfının Hacmi %1.000 Arttı

Bu Kripto Para Sınıfının Hacmi %1.000 Arttı

Dolar düşerken Bitcoin ve altın, her ne kadar bazı geri çekilmeler yaşansa da artmaya devam ediyor. Bununla birlikte altın tarafından desteklenen token’ların piyasa hacminde görülen büyük artış da gerçekten dikkat çekiyor. Peki, altın destekli coin’lerin bu denli ani ve hızlı bir şekilde piyasa hacmini arttırması Bitcoin (BTC) için bir tehdit oluşturuyor mu?

Altın Destekli Token’lar

Bitcoin ve altın, “sınırlı arz gibi bazı temel özellikleri paylaşıyor olsa da Bitcoin’in özellikle depolama ve güvenlik açısından altından bir adım önde olduğu ifade ediliyor. Çünkü genellikle fiziksel olarak bulunan altının taşınması ve saklanması Bitcoin’deki kadar kolay ve güvenilir olmuyor. Çünkü fiziksel bir varlık yine fiziksel bir kasada saklanıyor.

Bunun sonucunda hem altın birikimi yapmak isteyenler hem de kripto para birimlerinin güvenlik ve saklama kolaylığı avantajlarından faydalanmak isteyenler altın tarafından desteklenen token’lara yönelmeye başladı.

Bahsi geçen token’lara talebin artması ise emtia destekli token’ların piyasa değerini %1000 artırarak 100 milyon doların üzerine çıkardı ve görünüşe göre artış devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre altın destekli kripto para birimlerinin toplam piyasa hacmi 139 milyon dolara ulaştı. Bu hacmin ise 82 milyon dolarlık kısmını Tether Gold (XAUT) oluştururken 56 milyon dolarlık kısmını Paxos Gold oluşturuyor.

Bitcoin İçin Bir Tehdit Mi?

Her ne kadar hem altının kendisi hem de altın destekli kripto para birimleri bir nevi Bitcoin ile rekabet içinde olsa da, bu varlıkların Bitcoin için bir tehdit oluşturduğunu düşünmek oldukça zor.

Öncelikle altın destekli token’ların piyasa hacmi %1.000’lik artışla 140 milyon dolara ulaşırken Bitcoin’in piyasa değeri 200 milyar doların üzerinde. Bununla birlikte Bitcoin’in 21 milyon ile sınırlı arzına karşılık her ne kadar altının da sınırlı arzı olsa da bu sınır bilinmiyor.

Tüm bunlarla birlikte Bitcoin’in merkezsiz olması ve hükümetlere bağlı olmaması gibi sebepler tehdit olasılığını ortadan kaldırıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.