Bu Kripto Para Birimi Bir Noktada ETH’u Geride Bıraktı!

İlayda Peker

Verilere göre, Terra (LUNA) token’ında geçen haftaki fiyat artışı, onu tüm büyük kripto para birimleri arasında stake edilen en büyük ikinci varlık haline getirdi. LUNA, bu yazının yazıldığı sırada 28 milyar doların biraz üzerinde stake değeri olan ETH’u geride bıraktı.

Stake, LUNA ve ETH

Staking Rewards’dan elde edilen veriler, 30 milyar doların üzerinde LUNA‘nın artık doğrudan çeşitli protokollerde stake edildiğini ve bunun da tokenin 34 milyar dolarlık piyasa değerinin çoğunluğunu temsil ettiğini gösteriyor. Katılımcılar yıllık getirilerde %6,98’in üzerinde kazanıyorlar ve veriler, tüm uygun tokenlerin yaklaşık %41’inin stake edildiğini gösteriyor.

Zincirler arası protokol Orion.money, LUNA’yı destekleyen tüm stake uygulamaları arasında en büyüğü olan LUNA’da stake edilmiş 2 milyar doların üzerinde tutara sahip. 43.000 staker’ı yaklaşık %7 getiri sağlıyor.

Öte yandan LUNA’nın fiyatı, Terra için topluluk arasında güçlü temeller ve olumlu duygular arasında geçen hafta yaklaşık %70 arttı. LUNA, küresel bir ödeme sistemi oluşturmak için dolara sabitlenmiş stablecoin UST’yi kullanan bir blok zinciri protokolü olan Terra tarafından verilen iki tokenden biri olarak karşımıza çıkıyor. LUNA, 18 Mart 2020’de 0.12 dolarlık düşük seviyelerden bu yana yaklaşık %76.130 artışla son iki yılda en iyi performans gösteren kripto para birimleri arasında yer aldı.

Staking Nedir?

Kriptoda staking, token sahiplerinin ödüller karşılığında ağın çalıştırılmasında aktif katılımcılar olmak için bir dizi token yatırdığı veya kilitlediği bir süreci ifade ediyor. Bu ödüllere “yield” adı veriliyor ve genellikle geleneksel kurumlar tarafından mevduatta sunulanlardan daha yüksekler.

Solana’nın SOL token’ları, çeşitli protokollerde 40 milyar doları aşan SOL ile en çok stake yapılan varlık olmaya devam ediyor. Staker’lar yıllık olarak %5,86’lık bir getiri elde ediyor.

Bununla birlikte ETH, blok zinciri üzerine inşa edilmiş uygulamalara kilitlenen toplam değer açısından tacını koruyor. DeFiLlama’dan elde edilen verilere göre, Terra tabanlı uygulamalarda 23 milyar dolar ve Solana tabanlı uygulamalarda 7 milyar dolar ile karşılaştırıldığında, Ethereum tabanlı uygulamalarda 118 milyar doların üzerinde varlık kilitli durumda.Total
14
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İlk Defa Bir Ülke Kendi Kripto Para Biriminde Airdrop Düzenleyecek!

Sonraki Haber

Bu İki Kripto Paranın Yatırımcıları Yükselişe Rağmen Zararda!

İlgili Haberler