Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 18 Temmuz 2020

İlayda Peker

Geride bıraktığımız haftaya damgasını vuran konu tartışmasız olarak Twitter’daki önemli hesapların hack’lenmesi ve bu hesapların dolandırıcılık girişiminde kullanılması oldu. Bunun yanında Bitcoin fiyatı ile ilgili tahminler ve gelişmeler de geçtiğimiz haftanın gündem konuları arasındaydı. Ayrıca blok ödülü yarılanmasının ardından büyük miktarda Bitcoin alan Grayscale’in son 3 haftadır hiç BTC yatırımı yapmamış olması da dikkatleri çekti.

Twitter Hack Girişimi

Ünlü sosyal medya platformu 15 Temmuz’da büyük bir saldırıya uğradı ve bu saldırıya kripto para birimlerinin adı da karıştı. Kötü niyetli kişiler özellikle ünlü kişilerin hesaplarını ele geçirdi ve bu hesaplar üzerinden “giveaway” dolandırıcılığı yapmak istedi. Dolandırıcılar Twitter kullanıcılarından kendilerine bir miktar Bİtcoin göndermelerini istedi ve gönderilen miktarı iki katına çıkarmayı vaat etti. Bu girişim sayesinde yaklaşık olarak 130.000 dolar toplandı.

Sonrasında toplanan Bitcoin’lerin çeşitli borsalara gönderildiği ve birkaç cüzdana dağıtıldığı öğrenildi. Ancak dolandırıcıların kullandığı yöntemler ve onca kripto para arasından Bitcoin’i tercih etmiş olması deneyimsiz olduklarını yönünde yorumlar yapılmasına sebep oldu.

Hack’lenen hesaplar arasında ise Joe Biden, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West, Kim Kardashian, Wiz Khalifa, Warren Buffett, Mike Bloomberg, Barack Obama ve Jeff Bezos’un yanı sıra Binance, KuCoin, CoinDesk ve Coinbase gibi kripto para platformlarının bulunması da dikkat çeken başka bir detay oldu.

Bitcoin Fiyatı

Twitter saldırısına bağlı olarak çoğu isim lider kripto para biriminin fiyatının olumsuz etkilenmesini bekledi. Ancak ne volatilitede ne de BTC fiyatında büyük değişiklikler olmadı. Dolayısıyla Bitcoin artık bu gibi durumlara karşı güçlü olduğunu kanıtlamış oldu.

Bunun yanında BTC’nin çok uzun süredir bir konsolidasyon sürecinde olması ve son haftalarda 300 dolarlık bir fiyat aralığında sıkışması da fiyat beklentilerinde farklılıklar olmasına sebep oldu. Bazı analistler bu durumun bir düşüş eğilimi ile sonlanacağını ifade ederken özellikle yatırımcılar konsolidasyonun büyük bir ralli başlatacağını savunuyor.

Ayrıca Bitcoin’in hashrate’in geçtiğimiz hafta yeni bir rekor kırması da artış sinyali olarak değerlendirildi. Çünkü böylece Bitcoin ağı her zamankinden daha güvenilir hale gelmiş oldu. Öte yandan blok ödülü yarılanması sırasında madencilerin faaliyetlerini sonlandıracağı bunun da hashrate’te düşüşe yol açacağı ve bir ölüm sarmalı başlayacağı ifade ediliyordu. Ancak çeşitli sebeplerle faaliyetini sonlandırmayı seçen çok az sayıda madenci oldu ve beklenenin tersine Bitcoin ağı daha da güçlendi.

Grayscale’in BTC Almaması

Blok ödülü yarılanmasından sonra madencilikle çıkarılan Bitcoin’lerin neredeyse tamamını satın alan Grayscale Invesments’ın Grayscale Bitcoin Trust Fund (GBTC) ürünün 3 haftadır hiç BTC yatırımı yapmaması gözlerden kaçmadı.

Yapılan açıklamalara göre bunun 2 sebebi olabilir: İlk olarak mevsim kaynaklı olabilir. Çünkü Temmuz, yatırım faaliyeti için durgun bir zaman olma eğiliminde bulunuyor. Birçok varlık yöneticisi seyahat ediyor veya tatile çıkıyor. Başka bir neden ise Bitcoin’in son aylarda durgun olması olabilir.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İddia: Dolar Çöküşe Geçecek, Bitcoin Ralliye Başlayacak!

Sonraki Haber

DeFi Protokollerini Gerçekten Kim Kullanıyor?

İlgili Haberler