Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 4 Temmuz 2020

İlayda Peker

Geride bıraktığımız haftanın en önemli konularından birini Ethereum ve DeFi piyasası oluşturdu. Bunun yanında Bitcoin’de konsolidasyon sürecinin hangi yönde kırılacağı da gündemi oluşturan bir başka başlıktı. Bununla birlikte Rusya’nın, bir Bitcoin hırsızlığı davasında Bitcoin çalınmasının suç olmadığı kararını vermesi de şaşırtıcı bir gelişme olarak gündemde yer aldı.

Ethereum ve DeFi

Geçtiğimiz hafta DeFi ekosisteminde gerçekleşen 500.000 dolarlık saldırı büyük ses getirdi. İlk olarak token işlemlerini kolaylaştırmaya odaklanan bir DeFi protokolü olan Balancer ile ilgili bazı sorunlar olduğu sosyal medyada iddia edilmeye başlandı. Sonrasında bunun bir saldırı olabileceği ifade edildi ve çok kısa bir süre sonra Ethereum merkezli merkezsiz borsa 1inch ve Balancer Labs’ın kurucu ortağı Mike McDonald saldırıyı doğruladı.

Bunun yanında yaklaşık 10 gün önce adeta rekor yükselişler elde eden DeFi token’larının bu hafta düzeltmeler yaşadığını gördük ve bu da bazı isimler tarafından DeFi’nin patladığı şeklinde yorumlandı. Ama sonrasında token’ların emin adımlarla yoluna devam etmesi bu söylentilerin en azından şimdilik gerçek olmadığını ortaya koydu.

DeFi’nin yanı sıra Ethereum’da da çeşitli gelişmeler oldu. Örneğin; Ethereum aktif kullanılan adreslerinin sayısı 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ki bu durum DeFi’nin büyümesinin bir yansıması olarak değerlendirildi.

Öte yandan Ethereum ve DeFi’ye olan ilginin artması ile ETH işlem ücretleri artmaya başladı ve bu hafta oldukça yüksek seviyeler ulaştı. İşlem gerçekleştiren kişiler ise bu durumla ilgili acil olarak aksiyon alınması gerektiğini ifade ediyor.

Ayrıca DeFi’deki büyümenin neden hala Ethereum fiyatını etkilemediği de önemli gündem maddelerinden biriydi. Eski Goldman Sachs ortağı olan “SpartanBlack” bu konuyla ilgili açıklamalar yapmış ve bu durumun 3 sebebi olabileceğini dile getirmişti.

Bitcoin Konsolidasyonu

Bilindiği gibi Bitcoin çok uzun zamandır 8.500-9.000 dolarlık aralıkta sıkıştı ve bundan sonraki hamlenin hangi yöne gerçekleşeceği özellikle yatırımcılar için büyük önem arz ediyor. Piyasa ise bu konuda ikiye bölünmüş durumda.

Bazı analistler ve yatırımcılar 2019 yılındaki ralliyi hatırlatarak hamlenin artış yönünde olması gerektiğini ifade ediyor. Çünkü 2019 yılında yaklaşık 4 ay boyunca BTC 4.000 dolarlık bantta hareket ettikten sonra bir ralli başlamış ve fiyat 14.000 dolara kadar yükselmişti.

Ancak teknik göstergeleri elen alan analistler de konsolidasyon sürecinin düşüşle sonlanması gerektiğini ifade ediyor. Bitcoin’in hangi yönü tercih edeceğini ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Volatilitesinin Düşmesi Fiyatı Nasıl Etkileyecek?

Sonraki Haber

Dolandırıcılık İddiasıyla Bir Kripto Platformu Daha Kapandı

İlgili Haberler