Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 30 Mayıs 2020

İlayda Peker

Kripto para dünyasındaki gelişmeler bu hafta, bir önceki haftaya daha sakindi. Bir önceki hafta 11 yıllık cüzdanın hareket geçmesi ve madencilerin blog ödülü yarılanmasının etkilerini görmesi gündemin oldukça yoğun olmasını sağlamıştı.

Geride bıraktığımız haftada ise daha çok kripto para birimlerindeki fiyat beklentileri, BiLira’nın bir borsada daha listelenmesi ve ABD ile Çin arasındaki gerilim gündemi oluşturdu.

Fiyat Beklentileri

Kısa ve uzun vadede fiyat beklentileri değişiklik gösterirken analistler de fiyat beklentileri konusunda ikiye ayrılıyor gibi görünüyor. Bazı analistler Bitcoin’in bu noktadan sonra düşüş yaşamayacağını ve yakın zamanda 10.000 doların üzerinde görüleceğini ifade ederken PlanB gibi piyasanın popüler analistleri RSI göstergesinde görülen düşük seviyeler sebebiyle ayı piyasasının devam ettiğini dile getiriyor.

Öte yandan tabii ki yalnızca Bitcoin’de değil Ethereum gibi altocin’lerde de fiyat beklentileri farklılıklar gösteriyor. Örneğin ETH’un geçtiğimiz hafta sergilediği performans sebebiyle analist Michael van de Poppe piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para biriminin 300 dolara doğru ilerlediğini ifade ediyor. Ayrıca analistlere göre ETH’da aktif olarak kullanılan cüzdan sayısının artışı da bir artış sinyali olarak nitelendiriliyor.

Amerika ve Çin Gerilimi

Amerika ve Çin arasında artan gerilimin daha önce Bitcoin fiyatı üzerinde artış yönünde etkili olduğunu görmüştük. Günümüzde de Amerika ve Çin, Hong Kong siyaseti üzerinden bir başka mücadeleye tutuşmuş gibi görünüyor.

Bununla birlikte ABD Temsilciler Meclisi attığı son adımlar ile Çin hisse senetlerini ABD piyasasından çıkarmaya çalışıyor. Eğer bu çaba sonuç verirse iki ülke arasındaki gerilim çok daha yüksek düzeylere çıkabilir.

Amerika ve Çin arasındaki gerilimde oluşabilecek ekonomik sarsıntılardan kaçınmak isteyen yatırımcılar altın ve Bitcoin gibi “güvenli liman” varlıklarına yöneliyor.

Ayrıca bir kripto para birimi vadeli işlem borsası olan BTSE 25 Mayıs’ta BiLira’nın Türk stablecoin birimi TRYB’yi desteklemeye başladığını açıkladı. Bu adımın ardından BiLira’nın COO’su Vidal Artditi, Türkiye’nin küresel Blockchain endüstrisinde önde gelen bir yetki alanı olarak ortaya çıkacağını dile getirdi.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Türevlerin Kullanımının Artması Boğa Sinyali Mi?

Sonraki Haber

Rusya Ve Çin Vatandaşlarının BTC Almasını İstemiyor

İlgili Haberler