Bu Göstergeye Göre Kripto Paralardaki Düşüş Kısa Sürecek

İlayda Peker

Son birkaç aydır Tether’dan Circle’a ve Paxos’a kadar stablecoin şirketleri her gün daha fazla stablecoin piyasaya sürüyor. Bu bilgiler ise gerek kendi resmi Twitter hesapları gerekse farklı hesaplar aracılığı ile kullanıcılara duyuruluyor.

Bunun yanında Newsbtc’de belirtilen Blockchain analitik şirketi Coin Metrics’ten elde edilen verilere göre, tüm ABD dolarına endekslenmiş (USDT, Binance USD, USD Coin, vb.) stablecoin piyasasının 8 milyar doları geçmenin eşiğinde olduğu görülüyor.

Birçok analist ise bu eğilimin kripto para piyasasını bir adım daha öteye taşıyacağına inanıyor.

Kriptolar İçin Neden Önemli?

Dijital varlık yöneticisi Charles Edwards bu göstergenin neden yükselişe işaret ettiği ile ilgili bu yılın başlarında yaptığı açıklamalarda, “Tether’in piyasa değerindeki büyük değişikliklerin Bitcoin’in fiyatını son 1.5 yılda artırdığını” belirtmişti.

Örneğin, Kasım 2018’de BTC’nin 6.000 dolardan 3.150 dolara düştüğü ve kripto piyasasının geri kalanının daha büyük düşüşler gösterdiği dönemde dolaşımdaki Tether (USDT) miktarı büyük ölçüde azalmıştı. Ayrıca 2019 yılında yaşanan ve tüm kriptolarda görülen ralli öncesinde de yüz milyonlarda USDT basılmıştı.

Dolayısıyla eğer bu tarihsel göstergeler bu sefer de geçerli olursa geçtiğimiz günlerde basılan milyonlarca dolar değerindeki stablecoin, kripto para piyasasının önümüzdeki günlerde yukarı yönlü bir yol izleyeceğinin göstergesi olabilir.

Temel olarak düşünüldüğünde bu durum mantıklı bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü geleneksel para birimleri stablecoin’ler aracılığıyla piyasaya girdiğinde bu paraların bir kısmı daha sonra BTC ve diğer kripto işlemlerinde kullanılır. Dolayısıyla bu bir katalizör olarak düşünülebilir.

Three Arrows Capital’ın CEO’su Su Zhu da 2019 yılında yaptığı açıklamalarda bahsi geçen duruma atıfta bulunarak, stablecoin’lere para yatırılmasının kripto para piyasasına para yatırılması demek olduğunun altını çizmişti.

Tüm bunlara bakıldığında analistlere göre, bu sabah başlayan kripto para düşüşü kısa bir süre sonra yönünü yukarı çevirebilir…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BitMEX Komisyon Oranları

Sonraki Haber

Bitcoin Geçmiş Veriler Nedir?

İlgili Haberler