Bu Gösterge Bitcoin (BTC) İle İlgili Önemli İpuçları Veriyor Olabilir

İlayda Peker

Bitcoin ve genel olarak tüm kripto para piyasası yükselişe geçti. Dolayısıyla boğalar konsolidasyon döneminden sonra kontrolü ayılara kaptırmak niyetinde olmadıklarını kanıtlamış oldu. Ancak bu noktada izlenmesi gereken önemli bir etken bulunuyor: Bireysel yatırımcı ilgisi. Çünkü bu metrik ile Bitcoin fiyatında geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüş çakışıyor gibi görünüyor. Bir analist, bunun “balinalar” tarafından yapılan kasıtlı manipülasyon olabileceğini iddia ediyor.

Bitcoin’deki Yükseliş

Bitcoin (BTC) dün 11.200 dolar seviyesinden artışa geçti ve 11.790 dolara kadar ulaştı. Dolayısıyla BTC’nin gözle görülür bir artış sergilediğini rahatlıkla dile getirebiliriz. Analistlere göre bu noktadan sonra 11.850 dolar seviyesinin çok önemli bir direnç olduğu ve burada yaşanacak yukarı yönlü bir kırılmanın daha yüksek seviyeleri getireceğinin düşünüldüğünü belirtmekte fayda var.

Her ne kadar 11.790 dolar bandından sonra bir geri çekilme yaşanmış olsa da konsolidasyon sürecinin yukarı yönlü bozulması pozitif bir işaret olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin ve Bireysel İlgi

Piyasanın popüler analistlerinden Byzantine General, yaz boyunca Bitcoin‘e olan bireysel ilginin Ağustos ayına kadar arttığını ve bu noktada fiyatın zirve yaptığını ve Bitcoin’in sonrasında çok aylık konsolidasyon aşamasına başladığını gözlemledi. Ayrıca, Bitcoin‘in yaşadığı Ağustos’taki %13’lük  ani çöküşün bireysel ilginin zirveye ulaşmasından sadece bir gün sonra geldiğini belirtti.

Bireysel yatırımcılar genellikle kar elde ettikten sonra satış yaptığı için ve kurumsal yatırımcılar gibi uzun vadeli yatırımlar yerine kısa vadeli yatırımları tercih ettikleri için artışların ardından bireysel ilginin arttığı ve ilgi zirveye ulaştıktan sonra da düşüşün başladığı düşünülebilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İngiltere Merkez Bankası Yöneticisinden Ağır Bitcoin Eleştirisi!

Sonraki Haber

Ripple (XRP) CTO’su Çok Büyük Kaybetti!

İlgili Haberler