Bu Durum Bitcoin’de Başka Bir Düşüşü Tetikleyecek Mi?

İlayda Peker

Yapılan açıklamalara göre kripto borsası FTX’in iflası, Bitcoin pazarında tarihi bir olaya neden oluyor. Dün, zincir üstü veriler, bir döngüde bir Bitcoin madenci teslimiyetinin ikinci dalgasını işaret etti.

Madencilerde Son Durum

Tarihsel olarak, madencilerin BTC fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olmuştur. Şu anda ise madenci kapitülasyonu, tarihsel olarak kötü bir Kasım ayı yaşayan Bitcoin fiyatı üzerinde %21 düşüşle daha fazla satış baskısı oluşturabilir.

Analistlerin açıklamalarına göre zincir üstü veriler, ikinci madenci kapitülasyon dalgasının başladığını gösteriyor ve bu da BTC fiyatı için daha düşük seviyelerin görülebileceğine işaret ediyor olabilir. Analist Dylan LeClair’in belirttiği gibi, Bitcoin hash oranı düşmeye başlıyor.

Yapılan açıklamalara göre 7 günlük hareketli ortalama hash oranı şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden %13,7 uzakta. Madencilik zorluğunun bir hafta içinde yaklaşık %-9 oranında ayarlanması bekleniyor, bu da en azından kısa vadede madencilerin üzerindeki baskıyı biraz azaltacak.

Bununla birlikte, madenci marjları, bu döngüdeki ilk kapitülasyon olayı olan Haziran ayından bu yana büyük ölçüde sıkıştı ve daralmaya devam ediyor. Buna rağmen, hash oranı yakın zamana kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Bu, artan madencilik zorluğu ve FTX ile ilgili fiyat düşüşü, hash oranını 2020’nin sonlarından bu yana en düşük seviyesine itti.

FTX Olayı ve Madenciler

Capriole Investments’tan Charles Edwards’ın belirttiği gibi hash şeritleri kapitülasyonun başladığını doğruladı. Edwards, “10 milyar dolarlık FTX olayı ve ardından gelen çöküşle tetiklenen Bitcoin madencileri artık iflas ediyor ve hash oranı düşme eğiliminde” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak “Bitcoin madenci net pozisyon değişikliği” tablosunda, madencilerin geçen ay agresif bir şekilde satış yaptıkları görülüyor. Reflexivity Research’ten Will Clemente ise konuyla ilgili açıklamalarında, “Hash oranındaki düşüş ve günümüzün hash bandı ayı çaprazı ile birleştiğinde, bu gerçekten de madenci teslim olma aşamasında olduğumuzu gösteriyor” sözlerini kullandı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Do Kwon Mu, SBF Mi? Hangisi Daha Çok Merak Ediliyor?

Sonraki Haber

Binance’in Çok Konuşulan Japonya Hamlesi!

İlgili Haberler