Bu Başlıklara Göre Mayıs Bitcoin’in Ayı Olacak!

İlayda Peker

Bitcoin ortaya çıktığı günden bu yana sürekli eleştirilere maruz kalıyor. Zaman zaman bu eleştirilerin odağı değişse de genellikle hem Bitcoin’in hem diğer tüm kriptoların değeri sorgulanıyor. Bununla birlikte son zamanlarda Bitcoin’in işlem hızları, Ethereum “DAO” hack girişimi ve sektörün eksiklikleri sıkça eleştiriliyor.

Ancak bunların yanında makroekonomik manzara kripto paraların ve özellikle Bitcoin’in daha çok parlamaya başladığını gösteriyor. Son durumlar incelendiğinde insanların Bitcoin’i eleştirmekten çok anlamaya çalıştığını görüyoruz. Dolayısıyla aşağıdaki iki başlık Mayıs ayını Bitcoin’in ayı yapabilir…

Sınırsız Parasal Genişleme ve Japonya

Kripto paralar da dahil olmak üzere son birkaç gündür her ne kadar ekonomi toparlanıyor gibi görünse de aslında çok büyük bir kriz kapıda ve küresel finans iyiye gitmekten çok uzak.

Yalnızca ABD’de, son beş hafta içinde 26 milyon kişi işsizlik başvurusunda bulundu. Kurumsal düzeyde araştırmalar yürüten firmalar, kurumsal gelirlerde trilyonlarca dolar zarar olacağını öngörüyor. Dolayısıyla her ne kadar sonrasının çok daha kötü olması beklense de hükümetlerin ve merkez bankalarının bu kriz durumunun çözümü parasal genişlemede bulmaları çok da şaşırtıcı olmasa gerek.

Amerika ve Avrupa ülkelerinden sonra Japonya’da parasal genişleme yolunda gitme niyeti olduğunu açıkladı. Nikkei Asian Review’a göre Bank of Japan (BOJ), ekonomiyi canlandırmak ve düzeltmek için Japon devlet tahvillerinin sınırsız alımını mümkün kılmak istiyor. Ayrıca parasal genişleme programını kurumsal tahviller ve ticari kağıt alımlarını iki katına çıkaracak şekilde genişletmeyi planlıyor.

Bitcoin’in Faydaları Fark Ediliyor

Merkez bankalarının para basma politikalarına karşılık, arzı sınırlı olan ve dolayısıyla deflasyonist bir para birimi olarak tanımlanan Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan ilgi de açık bir artış görülüyor. Çoğu isim krizin önüne geçmek için alınan önlemlerin daha büyük bir felaket başlatacağını ifade etse de mevcut durumun kurtarılması için ileride oluşacak büyük enflasyon oranları göze alınıyor gibi görünüyor. Hükümetler gelecekteki enflasyonu göze aladursun, yatırımcılar ve vatandaşlar bu enflasyon oranlarından kaçmak için Bitcoin’e yöneliyor.

Örneğin, piyasanın önemli isimlerin Raoul Pal’a göre bu durumun tek çözümü kriptolar. Dolayısıyla bu yavaş yavaş fark edilmeye başladığına göre Pal, Bitcoin’in gelecekte 100.000 dolara ulaşma ihtimalinin olduğunu altını çiziyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Roger Ver Neden Bitcoin’den Vazgeçtiğini Açıkladı

Sonraki Haber

BitMEX’ten BTC Destekli ETH/USD Vadeli İşlemleri

İlgili Haberler