Bu Başkanlık Seçimi Bitcoin’in İşine Yarayabilir

Bu Başkanlık Seçimi Bitcoin’in İşine Yarayabilir

Belarus’ta Pazar günü yeni başkanlık seçimi gerçekleşti. Seçim sonuçlarının her ne kadar şaibeli olduğu ifade edilse de eski başkan Alexander Lukashenko’nun yeniden seçildiği görülüyor ve kripto para ekosisteminden önemli isimlere göre Alexander Lukashenko’nun yeniden başkanlık koltuğuna oturması kripto paralar için pozitif bir haber olabilir.

Belarus, Seçim ve Kriptolar

Beyaz Rusya olarak da bildiğimiz Belarus’ta Pazar günü başkanlık seçimleri yapıldı. Sonuçlara göre Lukashenko, muhalefet adayı Svetlana Tikhanovskaya’ya karşı 9 Ağustos’ta %80’den fazla oy alarak ezici bir zaferle yeniden seçildi. Ancak hem Belarus’un hem farklı birkaç ülkenin iddiasına göre, seçimlerde sahte oy pusulaları kullanıldı ve Lukashenko bu şekilde yeniden başkan seçilebildi.

Bunların yanında Doğu Avrupalı devletin başkanı Lukashenko 1994’ten bu yana hizmet veriyor ve kripto para ekosisteminde Aralık 2017’den beri dostane bir isim olarak nitelendiriliyor. Çünkü Lukashenko Aralık 2017’de kripto para birimlerini ve ICO’ları yasallaştırdı. O zamandan bu yana da Blockchain ile ilgili çeşitli adımların atılmasını sağlıyor.

Örneğin; Nisan 2019 tarihli bir videosunda Lukashenko, 2020 sonunda tamamlanması planlanan ve ülkenin ilk nükleer santrali olacak tesisten elde edilecek fazla enerji ile Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimi madenciliğinin yapılmasını teklif etmişti. Her ne kadar Lukashenko’nun bu önerisi “kahkahalarla” karşılansa da Bitcoin boğası Anthony Pompliano konuyla ilgili yaptığı açıklamada Lukashenko’ya deste verici açıklamalarda bulunmuş ve “Her ülke ileride madencilik yapacak ve her ülke Bitcoin bulunduracak.” sözlerini kullanmıştı.

Kripto Para Düzenlemeleri

Belarus her ne kadar dünyada Bitcoin ve Blockchain tartışmalarının ön saflarında yer almamış olsa da zaman zaman yaptığı düzenlemeler ile yüzleri güldürdü. Örneğin; ülkenin merkez bankasının ticari bankalara ve devlete ait bankalara token piyasaya sürme ve kripto para borsası olarak hizmet sunma izni vermek için çalıştığı biliniyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.