Bu Altcoin İflas Açıkladı! 1 Milyar Doların Üzerinde Borç Var!

Fatih Uçar

Terra çöküşünün kripto para piyasalarında büyük bir dönüm noktası olacağını defalarca söylemiştik. Nitekim öyle de oluyor. LUNA ve UST iflasının ardından 3AC, Voyager ve Celsius gibi çok sayıda kripto para şirketi iflasını açıkladı. Terra çöküşünün direkt ve dolaylı etkilerine dayanamayan bazı orta ölçekli kripto para borsaları da para çekme işlemlerini askıya aldı veya limit koyarak sınırlandırdı.

Celsius Network

Şirket, yatırımcılar varlıklarını geri çekmek için yarışırken bir “bankrun” ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Kripto para birimi platformu Celsius Network, ABD’deki iflas başvurusuna göre, eski moda bir “run on the bank”ın dijital versiyonundan muzdarip olduktan sonra 1,2 milyar dolar dolar kayıp yaşadı. Şirketin başvuru yaptığı iflas türü Chapter 11 ve borçlar yapılandırılırken faaliyetlerin devam edebilmesine olanak tanıyor.

Celsius geçen ay, yatırımcılar kripto para birimlerinin değerinin dünya çapında düştüğü bir çöküşün ortasında varlıklarını geri çekmek için yarışırken müşteri fonlarını dondurdu.

1,2 Milyar Dolarlık Zarar

Bu rakam daha da fazla olabilir. Çünkü 600 milyon dolarlık kısmı CEL token varlıklarına dayanıyor. CEL token ise son gelen haberlerin ardından 0,37 dolara düştükten sonra yeniden 0,7 dolara yükseldi. Son dosyalamadan öğrenilene göre şirket 4,3 milyar dolarlık varlığa sahip. Borcu ise yaklaşık 5,5 milyar dolar. 61 sayfalık bir belgede, CEO’su Alex Mashinsky, şirketin “geriye dönüp bakıldığında, bazı zayıf varlık dağıtım kararları olduğu kanıtlanan şeyi yaptığını” itiraf etti. Bunlar arasında, 35.000 Ethereum’un StakeHound adlı bir şirkete verilmesi ve daha sonra varlıkları depolayan üçüncü bir şirket olan Fireblocks tarafından iddia edilen bir hata nedeniyle bunları kaybetmesi de vardı. StakeHound geçen ay Tel Aviv’de İsrail merkezli firmaya ihmal nedeniyle Fireblocks‘un reddettiği bir dava açtı.

Celsius, sonuçta ortaya çıkan “kripto kışı”nın sektörde “stablecoin” Terra çöküşü gibi yüksek profilli kayıplara yol açtığını ve bunun daha geniş bir satışı körüklediğini söyledi. Paniğe kapılmış yatırımcılar fonlarını çekmek için acele ederken, şirket “beklenmedik ve hızlı bir “bankaya hücum” ile ciddi yara aldığını açıkladı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coinbase’de Son Durum: Araştırmalar Ne Söylüyor?

Sonraki Haber

CryptoQuant CEO’sundan Önemli BTC Tahmini!

İlgili Haberler