Bu 3 Temel Gösterge Gerçekleşirse BTC 4.800 Dolara Düşebilir

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) fiyatı, bir günden daha kısa bir süre içinde 6.800 dolardan 6.100 dolara düştü. Bazı analistlere göre düşüşün ardından, BTC şimdi çok daha düşük destek seviyelerine derin bir geri çekilme belirtisi gösteriyor olabilir.

Üç Önemli Sebep

Yapılan açıklamalara göre, şu üç gösterge Bitcoin’in geri çekilmesinin sebebi olabilir:

  • CME Bitcoin vadeli işlemlerinin hacminde yaşanan önemli düşüş
  • Spot borsaların hacminde yaşanan gözle görülür düşüş
  • 6.400 dolarlı güçlü bir destek seviyesinin altına inilmiş olması.

Bitcoin fiyatındaki gecelik düşüş iki büyük direnç seviyesinin reddedilmesine yol açtı: 6.900 dolar ve 6.400 dolar.

Bu küçük düzeltmeden önce önde gelen kripto para birimi teknik analisti Cred, Bitcoin fiyatının haftalık direnci yeniden test ettiğini dile getirdi. Tarihsel olarak Bitcoin fiyatı düşük hacimli ve mevcut olmayan satın alma talebi ile önemli bir direnç seviyesini test ettiğinde, genellikle büyük düşüşle tepki veriyor.

Cred 27 Mart’ta yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı:

Haftalık direnç yeniden test edilebilir. Günlük piyasa yapısı yükselişte. Ancak haftalık kapanış düşüş eğilimi gösterdi ve direnç seviyesinin (6.900 dolar) üzerinde henüz günlük kapanış yok. Önyargım günlük en az 6900 dolar olana kadar düşüş eğilimi sürecek. Ancak direniş bozulursa bir yükseliş, geri çekilmeden daha olasıdır.

Satış Baskısı

CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının hacminde yüzde 90’a yakın bir geri çekilme ile bir araya gelen Bitcoin’in düşüş yönündeki fiyat eğilimi, Bitcoin üzerindeki satış baskısını arttırabilir. Skew verilerine göre, CME bitcoin vadeli işlem piyasasının toplam günlük hacmi Mart ortasındaki 595 milyon dolarlık değerinden 101 milyon dolara kadar geriledi.

Bunun yanında spot borsalarda yaşanan düşüşler ve madencilerin kısa vadede masraflarını karşılamak için daha fazla BTC satması, satış baskısını tetikleyebilir.

Kaynak: U.Today


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ünlü Yatırımcı: BTC Yatırımı Yapmak İçin 3.000 Doları Beklemeye Gerek Yok

Sonraki Haber
Aragon Projesi Nedir?

ANT Coin Nedir?

İlgili Haberler