BTC’yi 12 Saatte %8 Yükselten Gösterge Yeniden Görüldü

BTC’yi 12 Saatte %8 Yükselten Gösterge Yeniden Görüldü

Blockchain analitik şirketi Santiment tarafından elde edilen verilere göre, atıl durumdaki coin’lerin büyük çoğunluğu bir Bitcoin volatilitesindeki artıştan önce adres değiştiriyor. “Token Age Consumed” olarak nitelendirilen gösterge 40 gün içindeki en yüksek değerini gösteriyor. Bu gösterge son kez yükseldiğinde tarih 29 Nisan’dı ve gösterge 18.1 milyona yükselmişti. O dönemde Bitcoin’in fiyatı yalnızca 12 saatte yüzde sekiz artışla 8.670 $dolardan 9370 dolara yükseldi.

Token Age Consumed

Yukarıda belirtilen metrik, belirli bir tarihte hareket eden token’ların sayısı dikkate alınarak ve son transferlerinden bu yana geçen süre ile çarpılarak hesaplanıyor. Dolayısıyla yatırımcılar, fiyat artışını yakalayabilmek için uzun zamandır hareket etmeyen bu coin’leri de takip etmek zorunda. Çünkü analistlere göre, hareket geçen coin’ler genellikle bir fiyat hareketini temsil ediyor.

29 Nisan’ın yanı sıra gösterge 30 Temmuz 2019’da neredeyse 58.2 milyona yükseldikten sonra ve Bitcoin fiyatı da trendin tersine dönmesinden sadece bir hafta önce 9.600 dolardan 12.000 dolara yükselmişti.

Öte yandan bu olağandışı faaliyet mutlaka yükselişe işaret etmiyor. Örneğin, Token Age Consumed metriği 20 Mart’ta büyük bir artış kaydetti ve bunun öncesinde aynı gün BTC’de yüzde 12’lik bir fiyat düşüşü yaşandı.

Bitcoin Fiyatı

Bu metriği yorumlayan analistlere göre günlerce sergilenen ileri geri fiyat hareketinden sonra, Bitcoin’in fiyat artışı çok yakında olabilir. Ancak Bitcoin boğaları fiyatı 10.500 dolarlık seviyenin üzerine çıkaramazsa da lider kripto para birimi 6.200 dolara kadar gerileme gösterebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.