BTC’nin Düşmesiyle Eleştirmenlere Gün Doğdu

İlayda Peker

Hafta içi sergilediği performans ile göz kamaştıran Bitcoin (BTC) hafta sonu bu performansını sürdüremedi ve yaklaşık olarak %20’lik düşüş yaşadı. Bitcoin fiyatı Cumartesi günü 10.000 dolar seviyesinden 8.100 dolara kadar geriledi. Birçok borsada tasfiyelere yol açan bu düşüş doğal olarak Bitcoin eleştirmenlerinin yüzünü güldürdü.

Kripto analisti Joseph Young konuyla ilgili yaptığı şakayla karışık açıklamada, “Düşüşün en kötü kısmı fiyatların düşmesi değil, Peter Schiff’in tweet’leri” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Eleştirmenleri

Bitcoin fiyat düşüşünün ardından BTC eleştirmenleri bu durumu tam anlamıyla “kutladı”. NYU Stern’de bir profesör olan ve hem hisse senetlerine hem Bitcoin’e şüpheci yaklaşan Nouriel Roubini (Dr. Doom), yaptığı açıklamalarda son düşüşün manipülasyon teorisini doğruladığını dile getirdi. Dr. Doom açıklamalarında kripto para piyasası ile ilgili, “tamamen balinalar tarafından kontrol edilen manipülasyonlu bir piyasa” ifadelerini kullandı. Ayrıca yapılan açıklamalarda her zaman olduğu gibi Bitcoin’in bir “dolandırıcılık” olduğu ifadelerine de yer verildi.

Bunun yanı sıra Bitcoinist’in haberine göre Roubini yıllar önce Bitcoin ve kriptolarla ilgili yaptığı açıklamalarda, “bu endüstrinin şarlatanlar için olduğunu ve kayıtsız şartsız bir alan olduğunu” ifade etmişti. Tutkulu bir altın savunucusu olan Peter Schiff ise o dönemde Roubini’nin görüşlerini yinelemişti. Schiff daha önce yaptığı açıklamalarda da defalarca Bitcoin’in asıl değerinin “sıfır” olduğunu dile getirdi.

Eğlenceleri Uzun Sürmeyebilir

Bu söylemleri değerlendiren analistler, “eleştirmenlerin gülüşleri uzun sürmeyecek” açıklamasını yapıyor. New York merkezli bir piyasa analiz firması olan Fundstrat Global Advisors’dan Tom Lee, piyasanın temellerinin hala çok güçlü olduğunu ifade ediyor ve şu dört temel ilke kapsamında orta vadeli büyümenin mümkün olduğunu savunuyor:

  • Bitcoin, küresel bir durgunluk içinde ABD Hazineleri ve altını yenerek 2020 yılında en iyi performans gösteren “varlık sınıfı” oldu.
  • BTC, 2019’un da en iyi performans gösteren varlık sınıfıydı ve BTC %92 artarken, ABD borsaları yaklaşık %20 yükseldi.
  • Blok ödülü yarılanmasına yalnızca saatler kaldı. Bu olay, arz-talep dengesi kapsamında analistlerin yükselişin fitilini ateşleyeceğini düşündükleri bir etkinlik olarak anılıyor.
  • Dünyanın en büyük makro yatırımcılarından Paul Tudor Jones, fonunun Bitcoin vadeli işlemlerinde pay aldığını açıkladı. Jones, kripto para biriminin enflasyona karşı bir koruma oluşturacağına inanıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çin’in Twitter’ında BTC İki Haftada Üçüncü Kez Trend Oldu

Sonraki Haber

Yarılanmaya Saatler Kaldı: BTC İşlem Ücretleri %300 Arttı

İlgili Haberler