BTC’nin Boğa Piyasası Spesifik Makroekonomik Trendlerle Çakışabilir

İlayda Peker

Ortaya çıkan son verilere göre Bitcoin’in boğa piyasası spesifik makroekonomik trendlerle çakışabilir ve bu çakışmanın eli kulağında olabilir.

18 Nisan’daki bir Twitter tartışmasında, Bitcoin’in stock-to-flow fiyat modelini oluşturan önemli analist PlanB, kripto para biriminin para basımından faydalandığını savundu.

Parasal Genişleme ve Bitcoin

Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv’in parasal genişleme (QE) programlarının fiyat artışlarını tetiklediği görülüyor. PlanB konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “2013’te hem parasal genişlemenin 1.5 trilyon doları bulması hem de Bitcoin’in boğa koşusunun bu döneme denk gelmesi oldukça ilginç.” ifadelerini kullanılıyor ve şunları ekliyor:

2020 yılındaki parasal genişlemenin dördüncü evresi ne getirecek? 2 trilyon doları buldu ve artıyor.

Öte yandan PlanB, Fed’in Mart ayı ortasında ABD ekonomisini resmi olarak kurtarmaya başladığından beri Wall Street’e 2 trilyon doların üzerinde nakit verdiğini açıklayan yorumcu Holger Zschaepitz‘in verilerine de yanıt veriyordu.

PlanB’ye göre, koronavirüse karşı bu enflasyonist tepki, gerçek sonuçlarının elitleri zenginleştirmek ve toplumun geri kalanının servetini rekor bir hızda yok etmek şeklinde olacağını savunan sağlam para savunucularını şok etti.

Tüm Dünya Politikaları

Bununla birlikte Bitcoin‘e yatırım yapanlar için, Fed’in dünyadaki merkez bankalarınınkine benzer politikası, ironik bir şekilde güç üretebilir.

PlanB’nin belirttiği gibi Bitcoin, İngiltere’nin 2008 mali krizi sonrasında ülkenin bankacılık sektörü için yeni bir kurtarma başlattığı gün doğdu.

Öte yandan yatırımcı gelecekte ABD Başkanı Donald Trump’ın daha fzla parasal genişleme konusunda baskı yapacağı konusunda da uyarılarda bulundu. Zimbabve’nin parasal patlaması ve hiperenflasyonuna atıfta bulunarak şu açıklamaları yaptı.

Mugabe gibi her şeyini masaya koyacak.

Afrika devletinin yıllık hiperenflasyonu 2008’de yüzde 89,7 sextilyon olmuştu…

Kaynak: ContelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Yüksek Kazançlı Bir Hedge Fonu Bitcoin’e Kapılarını Açıyor

Sonraki Haber

Bu Grafik Mart Çöküşünde Dip Seviyenin Görüldüğünü Kanıtladı!

İlgili Haberler