BTC Yükselişi Devam Eder Mi? Yükselişi Devam Ettirebilecek Sebepler Neler?

İlayda Peker

Bitcoin yılbaşı sonrası jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güzel bir ivme kazandı ve uzun bir sürenin ardından 8.000 doların üzerine çıkarak 8.400 doları gördü. Ancak ABD’nin İran’la anlaşma yönünde yaptığı açıklamaların ardından Bitcoin yeniden 8.000 dolar seviyesine geriledi. Ancak analistler yükseliş fitilinin artık ateşlendiğini ve bugün yaşanan fiyat hareketinin yalnızca küçük bir düzelme olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin Artış Yolunda Mı?

Bitcoin’in son fiyat hareketlerinin ardından ayı piyasasının devam edeceğini ifade eden analistler bile teknik göstergelerin artık artış sinyalleri verdiğini belirtiyor. Özellikle üç teknik gösterge dolayısıyla bundan sonra artışın yaşanabileceği ifade ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre ilk olarak Bitcoin, aylar süren düşüş eğilimini 2019 yılı boyunca üzerinden bir nevi attı. İkincisi ise “head-and-shoulders pattern” olarak bilinen ve teknik çizelgelerde “baş ve omuzlar oluşumu” olarak tanımlayabileceğimiz gösterge artış sinyalleri vermeye başladı. Bu iki teknik sebebin yanı sıra Bitcoin, altı aylık bir artış grafiğinin başında olabilir. Ancak analistlere göre bu durum henüz kesin değil ve kesinliği önümüzdeki günlerdeki fiyat hareketlerine bağlı…

Bu teknik göstergelerin yanı sıra 2020’nin ilk yarısında ve Mayıs ayında yaşanması beklenen Bitcoin madencilik ödülü yarılanması da fiyat artışını tetikleyecek nedenlerden biri olarak görülüyor. Bundan önceki iki yarılanmaya bakıldığında fiyatın rekor seviyelere ulaşmasının fitilini ateşlediğini görüyoruz. Madencilik ödüllerinin 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşmesi olarak kısa ve öz şekilde açıklayabileceğim yarılanma (halving) öncesi ya da sonrasında büyük fiyat hareketlerinin beklendiğini artık kripto para piyasasına aşina olan herkes biliyor.

Tüm bunların yanında 2020 yılının daha ilk haftası bile dolmamışken yaşanan jeopolitik gelişmeler, 2019 yılından bu yana devam eden ekonomik yaptırım sorunları ve ülkelerin dijital para birimi adımı atmaya başlaması gibi sebepler de Bitcoin’in 2020 yılında artış performansı sergileme olasılığının yüksek olduğunu gösteren diğer sebepler… Özellikle İran ve Amerika arasındaki jeopolitik gerginliğin artmasının ve azalmasının Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisini 2 gün içinde net bir şekilde gözlemleme şansımız oldu. Bu da her zaman ifade edildiği gibi tüm dünyayı etkileyen siyasi, ekonomik ve jeopolitik olaylar nasıl altın, petrol ve gümüş gibi küresel varlıkları etkiliyorsa artık Bitcoin’i de etkiliyor. Bu son olayların da verdiği örnekle beraber rahatlıkla dile getirebilirim ki artık Bitcoin, herkes tarafından olmasa da, “güvenli liman” varlığı olarak görülüyor.

Düşüş İhtimali Var Mı?

Kripto para piyasaları en azından şimdilik geleneksel piyasalardan daha tahmin edilemez bir yörüngeye sahip. Bu durum hem benimsenme oranından hem düzenleme eksikliklerinden hem de kripto para birimlerinin daha yolun başında olmasından kaynaklanıyor. Bu üç faktör tamamlandıktan sonra hem volatilitenin azalacağını hem de tahminlerin daha net şekilde yapılabileceğini düşünüyorum.

Dolayısıyla bu faktörler göz önünde alındığında düşüş ihtimali her zaman var. Ancak en iyi tahminlerin yürütüldüğü geleneksel piyasalarda bile her zaman çok küçük bir ihtimal olsa dahi düşüş olasılığı vardır. Aslına bakarsanız, düşüş ihtimali olduğunu bildiğiniz alana yatırım yaparken genel olarak daha dikkatli davranırız ve çok daha detaylı araştırmalar yaparız. Dolayısıyla riski en aza indirmiş oluruz. Ancak sürekli artış sinyalleri veren bir piyasada yatırım yaparken bu kadar dikkatli davranmayız ve araştırmalarımız çok derin olmaz. Dolayısıyla kendi açımızdan ortaya çıkan risk artmış olur.

Her zaman dile getirdiğimiz gibi kripto para piyasasında yatırım yapmadan önce çok iyi araştırma yapmak, kişinin kendisine en uygun kripto parayı seçmesi, yatırımın vadesine göre işlem gerçekleştirilmesi, kulaktan dolma bilgilere güvenilmemesi, “abi sen parayı bana ver ben iki ay sonra 10’a katlar sana veririm” gibi vaatlere kanılmaması en çok dikkat edilmesi gereken konuları oluşturuyor.

Unutmayın en güvenilir yatırım seçeneğinde dahi kimse garanti veremez ve en doğru yatırım, araştırmasını kendiniz yaptığınız, sorumluluğunu kendiniz aldığınız yatırımdır…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

OKEx COO’su İstifa Etti!

Sonraki Haber

Türkiye’nin İlk Üniversite Blockchain Merkezi’nden Önemli Ortaklık

İlgili Haberler