BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 08/02/2021

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) bugün 44.000 dolara kadar çıkması herkesi şaşırttı. Elon Musk’ın ve Tesla’nın yarattığı FOMO etkisi, sadece BTC’yi değil neredeyse bütün kripto para sektörünü harekete geçirdi. Tesla 1,5 milyar dolarlık BTC alımı yaparak milyarlarca doların daha bireysel yatırımcıların cüzdanlarından BTC cüzdanlarına akmasını sağladı.

BTC Analizi

ABD’deki birçok kripto para borsası inanılmaz trafik yoğunluğu oluştuğunu duyurdu. Tesla’nın rezerv olarak BTC alımı yapması aslında bunun temel sebebi olarak biliniyor. Peki BTC/USD işlem çifti bu alım sonrasında nasıl bir seviyeye ulaştı ve teknik analiz ne gösteriyor?

BTC/USD işlem çifti son günlerde 38.000 dolar ile 40.000 dolar arasında sıkışıp kalma görüntüsü veriyordu. 6 şubat tarihindeki mum, yatırımcıların yüksek seviyelerden alım yaptıklarını kanıtlasa da 7 Şubat tarihine gelindiğinde alış baskısının bittiği gözlemlendi. Bu da kurumsal yatırımcının veya balinaların yüklü alımlar yapıyor olabileceğine işaret etmişti ve beklenen oldu.

btc/usd

BTC/USD Teknik Analizi

BTC/USD grafiğine bakıldığında fiyatın 38.000 dolar direncinden sonra çok sert bir yeşil mum ile 40.000 doları ve 43.000 doları geçtiği görülüyor. 43.035 dolar Fibonacci seviyesine göre direnç olarak ortaya çıkmakta ve yatırımcıların yakın zamanda bunun altına iniş beklemeleri makul olacaktır.

BTC fiyatının psikolojik destek olan 40.000 dolar altına inmesi ise korkulacak derecede bir düşüşü beraberinde getirebilir. BTC fiyatının 45.000 dolar psikolojik direncini kırması ise sıradaki hedefin 50.000 dolar olmasını sağlayabilir. Olası bir düşüşte öncelikle 41.959 dolar, daha sonra 38.000 dolar ve son olarak 34.000 dolar seviyeleri güçlü destek rolü üstlenecektir. En kritik desteğin ise 0,382 Fibonacci seviyesine denk gelen 29.688 dolar olduğu görülüyor.

Bitcoin Yorumları

Eğer boğalar fiyatı 50.000 dolar üzerine çekebilirlerse Fibonacci seviyesine göre 60.974 dolara kadar hiç durmayan bir ralli başlayabilir. 20 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 36.196 doların kırılması önemli bir ralli sinyali verse de bunun devamı için 42.000 dolar üzerinde kapanış gerçekleştirilmesi gerekiyor.

RSI ve MACD indikatörleri BTC için tam olarak alarm verse de daha önce de böyle bir durumda yükselişin devam ettiği gözlemlenmişti. Bu sebeple BTC için belirleyici olan faktör yapılan alımlar ve hacim olacaktır.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

EthereumX: Gas Ücretlerini Düşürüp Hızlı İşlem İmkanı Sunan DeFi Çözümü

Sonraki Haber

Dünyanın En Değerli Pizzası Artık Yaklaşık Yarım Milyar Dolar Değerinde

İlgili Haberler