BTC Yeniden 9.500 Dolar Üzerini Gördü, Korelasyon Bozuldu

İlayda Peker

Bitcoin bugün 9.500 doların üzerini yeniden gördü ve geçtiğimiz hafta yaşanan yaklaşık 1.200 dolarlık kaybı telafi etmiş oldu. Lider kripto para birimi yazının yayına hazırlandığı sırada 9.531 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

3 Günde %11’lik Artış

Cointelegraph Markets ve CoinMarketCap verileri, Bitcoin’in dolar karşısında 14 Mayıs’ta bir direnç seviyesini daha geride bırakarak 3 günde %11 oranında artış sergilediğini ortaya koyuyor.

Bitcoin son zamanlarda fiyatını 8.000 dolar seviyesin çekmişti ve bu yükseliş yarılanmanın ardından fiyatın 1.300 dolar kadar arttığını gösteriyor. Yani fiyat 200 günlük hareketli ortalama olan 8.200 dolar bölgesinden artışa geçti ve 9.500 doları gördü…

Bitcoin ve Geleneksel Varlıklar

Bitcoin’in bu hafta sergilemiş olduğu hareket, geleneksel varlıklar ve hisse senetleriyle tam bir tezat oluşturuyor. Bilindiği gibi bir çok isim tarafından 12 Mart çöküşünün ardından hisse senetleri ve Bitcoin’in bir arada hareket ettikleri ve bu sebeple Bitcoin’in “güvenli liman” argümanının sorgulanması gerektiği ifade edilmişti.

Öte yandan piyasanın önemli isimlerinden Scott Melker konuyla ilgili Twitter’dan yaptığı alaycı açıklamalarda, “Hisse senetlerinin düştüğünü ve Bitcoin’in yükseldiğini hatırlıyor musunuz? Bugün ve dün olan da buydu. Şimdi birbirleriyle ilişkili değiller ve daha önce birbirleriyle ilişkilendirilmemişlerdi. Teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra analist Michaël van de Poppe’a göre kriz zamanlarında ve sonrasında geleneksel piyasalarla kripto para piyasasının birbiriyle ilişkili olması dikkat edilmesi gereken tehlikeli bir oyundu.  Mart ayından sonra bu iki piyasanın bağı kopardığını ifade eden Poppe, “O zamandan beri, altın, gümüş ve Bitcoin aşağı yönlü hareketlere karşı dirençli ve hisse senedi piyasalarından bağımsız olarak güç gösteriyor. Kendinizi bu korelasyonlara bağlamayın.” ifadelerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hacker’lar ETH Fiyatını Aşağı Çekebilir Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin Fiyatı 9.500 Dolardan Sonra Nereye Gidecek?

İlgili Haberler