BTC Yarılanmadan Önce Düşecek, Yarılanmadan Sonra Zirveyi Görecek!

İlayda Peker

Mart ayında kripto para piyasasında yaşanan büyük çöküşe rağmen birçok analist yarılanma öncesindeki son haftalardan hala yükseliş bekliyor. Ancak yarılanmadan önce Bitcoin fiyatının 6.900 doları geçemeyeceğini ifade eden analistler de var.

Morgan Creek Digital kurucu ortağı Jason Williams, üçüncü yarılanma öncesinde Bitcoin fiyatının aşağı doğru bir yön izleyeceğine inandığını dile getirdi. Ancak ünlü isim yarılanmadan sonra fiyatların yaz boyunca yükseleceğini ve Eylül ayında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşacağını düşünüyor.

Arz ve Talep İlişkisi

Diğer tüm koşullar sabit olmak şartıyla arzı azalan ürünün talebi artar. Talep artışı ise beraberinde fiyat arışını getiriyor. Dolayısıyla piyasada bol olan bir varlığın fiyatı düşme eğilimindeyken piyasada kıt bulunan bir varlığın fiyatının arttığını görüyoruz.

Bunun yanında Bitcoin de her 210.000. blokta bir yani yaklaşık dört yılda bir madencilik ödülü yarılanması yaşar ve bu da arzın azalmasına sebep olur. Ayrıca bundan önce gerçekleşen 2 yarılanmada da ciddi fiyat artışları yaşanmış ve rekor seviyeler görülmüştü. Dolayısıyla yatırımcılar piyasada düşüş yaşanmış olsa bile hala yükseliş hissiyatlarını koruyor.

Ancak zaten yıllardır sinyalleri verilen ve  koronavirüs salgını ile ortaya çıkan ekonomik kriz sebebiyle kripto para piyasasının nasıl tepki vereceği bilinemiyor. Çünkü bu kriz durumu kripto para birimlerinin ilk defa karşılaştığı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Hatta Bitcoin’in bir süre geleneksel piyasalarla birlikte hareket etmesi ve bu sebeple “güvenli liman” argümanının tartışılmaya başlamasının sebebi de muhtemelen bahsi geçen durumdu. Neyse ki Bitcoin son fiyat hareketleri ile korelasyonu bozmuş oldu.

Tünelin Sonundaki Işık

Kripto para dünyasındaki birçok kişi merkez bankalarının ekonomik krizi atlatabilmek için sürekli para basmasının kripto paralar için bir şans olduğunu ifade ediyor. Çünkü yalnızca kripto para ekosistemi değil tüm dünya bunun gelecekte çok büyük problemlere yol açacağının farkında.

Tabii ki insanlar bir anda doları ya da kendi ülkelerinin para birimini bırakıp bir gecede Bitcoin kullanmaya başlamayacak. Ancak arzı fazla olan her varlıkta olduğu gibi piyasada çokça bulunan geleneksel para birimlerinin değeri düşmeye başlayınca arzı kıt olan varlıklara (Bitcoin ve altın gibi) talep artabilir. Bu da fiyat artışını beraberinde getirebilir…

Kaynak: BeincryptoTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Sonraki Haber

Bitcoin Bir Kez Daha Altını Alt Etti!

İlgili Haberler