BTC ve Altının Yükselememesinin Sebebi Manipülasyon Mu?

İlayda Peker

Bitcoin, uzun zamandır bir “güvenli liman” varlığı olarak değerlendiriliyor. Ancak günümüz ekonomik krizi sırasında rekorlar kırması beklenen lider kripto para birimi her ne kadar yılın en iyi performans sergileyen varlığı olsa da beklenen artışı sergileyemedi. İngiltere merkezli bir araştırma ekibi bu durumun sebebi araştırdı ve “yoğun ve büyük ölçekli piyasa manipülasyonu” sebebiyle beklentilerin karşılanamadığını ortaya koydu.

Rekor Seviyede Manipülasyon

Sussex Üniversitesi İşletme Okulu’nun CryptoMarketRisk proje ekibindeki araştırmacılar, Mart 2020’den bu yana güvenli liman piyasalarındaki işlemleri inceledi. Analiz, altın vadeli işlemlerinde büyük satış emirleri, bakır vadeli işlemlerinde gerçek bir pump and dump ve Bitcoin türev borsalarında manipülasyon amaçlı büyük emirler olduğunu ortaya çıkardı.

Öte yandan araştırmaya göre CFTC gibi kurumların manipülasyon ile ilgili çok fazla çalışması bulunuyor ve bu da yakın zamanda bahsi geçen manipülasyonların son bulacağı anlamına geliyor olabilir.

Bunların yanında Bitcoin söz konusu olduğunda, gerçek piyasa manipülasyonu yargı yetkilerinin dışına çıkıyor. Sussex Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Profesörü Carol Alexander, Seychelles merkezli kripto türevleri borsası BitMEX‘in botlarının Bitcoin fiyatını 8.000 dolardan 4.000 doların altına düşürmesine izin verdiğini ifade etti. Konuyla ilgili açıklamalarında profesör şu ifadeleri kullandı:

S&P 500 Mart 2020’de çöktüğü için altın, COMEX altın vadeli işlemlerindeki muazzam short’lar nedeniyle en iyi olması gereken dönemde en kötü haftasını geçirdi. Bitcoin ayrıca, düzenlenmemiş kripto türevleri borsalarında, özellikle BitMEX’te oldukça belirgin manipülasyon botları tarafından aşağı çekildi.

Kaynak: Bitcoinist


Total
14
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Türevleri, Fiyat Artışına Yeşil Işık Yakıyor Olabilir

Sonraki Haber

Bitcoin İşlem Hacmi 24 Saatte %120 Arttı!

İlgili Haberler