BTC Vadelilerinin Sona Ermesi Fiyatı Nasıl Etkiler?

İlayda Peker

Elde edilen son verilere göre Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin bazılarının son ermesiyle lider kripto para biriminin fiyatlarında artışlar yaşanması söz konusu olabilir.

Hem bir yatırımcı hem de kripto analisti olan Luke Martin’in 25 Kasım’da yaptığı açıklamalara göre, Bitcoin vadeli işlemlerindeki her sona erme öncesinde ve sonrasında kripto para biriminin fiyatında yukarı yönlü hareketler yaşanıyor.

Fiyat Beklentileri

Martin yaptığı bu açıklamalarda CME Group’un aylık vadeli işlemlerini esas aldı. Aralık 2017’de piyasaya sürülen vadeli işlemlerin bazılarının vadesinin 29 Kasım’da dolduğunu belirte analist, bu sebeple önümüzdeki iki hafta içinde fiyatlarda artışlar yaşanabileceğini dile getirdi.

Martin konuyla ilgili düşüncelerini, “Genel olarak önce satış baskısı olacak ve sonradan olumlu geri dönüşler yaşanacak.” sözleriyle ifade etti.

Bunun yanında bir önceki durumda hesaplamalara göre, Bitcoin yatırımcılarına vadeli işlem ödemesinden bir hafta önce yapılan negatif getiri, ertesi hafta pozitif getiri (yaklaşık olarak %73) ile sonuçlandı.

Öte yandan Martin önümüzdeki hafta fiyatlarda %2.9 ve bir sonraki hafta da %3.9 seviyelerinde artışlar yaşanacağını dile getiriyor. Aynı zamanda Bitcoin vadeli işleminin sonlanmasından bir önceki hafta küçük de olsa kayıplar yaşandığı görülüyor.

Vadeli İşlem Piyasaları

Daha önce yapılan açıklamalara göre vadeli işlemler piyasaları genel olarak, son haftalarda ve aylarda Bitcoin fiyat hareketini karakterize eden düşüş hissine rağmen güçlü performans sergilemeye devam ediyor.

Bunu yanında geride bıraktığımız haftada vadeli işlem platformu olan Bakkt’in yine bir rekor kırdığı açıklanmıştı. Platform üzerinde 42.5 milyon’luk işleme ulaşıldığı yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Yatırımcılarını Bekleyen 3 Önemli Gelişme!

Sonraki Haber

Rusya Merkez Bankası Kripto Para Ödemelerini Yasaklayabilir

İlgili Haberler