BTC Vadelilerindeki Açık Pozisyonlar 5 Milyar Doları Aştı

İlayda Peker

The Block’un derlediği verilere göre, Bitcoin vadeli işlemlerine yönelik toplam açık pozisyon (OI) 13 Şubat’ta 5 milyar doları aştı.

Açık pozisyon, henüz ödenmemiş vadeli işlem sözleşmelerinin değerini ifade ediyor. Açık pozisyon oranındaki artış, piyasaya daha fazla para aktığını ve yatırımcıların temeldeki volatilitede kısa vadede bir artış beklediklerini gösteriyor.

Açık Pozisyon Oranları

Seyşeller’de kurulan bir kripto para vadeli işlem platformu olan BitMEX, şu anda 1.6 milyar dolar ile en büyük açık pozisyon oranına sahip platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu da toplam açık pozisyon oranının %31’inin BitMEX’te olduğunu gösteriyor. Bununla beraber Kasım ayında BitMEX’te bu oran %44’ün üzerindeydi. Dolayısıyla oranda düşüş olduğunu ifade edebiliriz.

Öte yandan BitMEX’i 1.4 milyar dolar ile Çinli kripto para borsası OKEx ve 1 milyar dolarlık açık pozisyon ile yine Çinli kripto borsası Huobi takip ediyor.

Bunların yanında CME şu anda Bitcoin vadeli işlemlerinde yaklaşık 312 milyon dolarlık açık pozisyon ile işlem yapmak için en popüler beşinci platform olarak karşımıza çıkıyor. Block’un analisti Ryan Todd, CME’nin ürününe haftalık bazda kaydedilen toplam raporlanabilir yatırımcıların geçen ay kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını ifade etti. Bunun yanında en büyük 4 büyük yatırımcı arasında toplam açık pozisyon oranı şu anda tüm zamanların en düşük seviyelerinde bulunuyor.

Tüm bunların yanında yapılan bir araştırmaya göre Bitcoin’in beş yıllık getirisinin S&P500’ü geride bıraktığı ortaya çıkmıştı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Gerçekten Kaç Kişinin En Az 1 Bitcoin’i Var?

Sonraki Haber

Binance Geleneksel Para Adımları Atmaya Devam Ediyor

İlgili Haberler