BTC/USD Teknik Analizi, Bitcoin Fiyat Tahmini

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) birkaç gün yatay bir hareket sergiledikten sonra sonunda 22 Aralık akşamında kuzeye yani yukarıya yönelmeyi seçti. 7.100 dolar seviyesinden işlem gören BTC, Bitstamp kripto para borsası üzerinde 7.650 dolara kadar yükseldi. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle yeniden 7.600 doların altına gerileyen BTC için boğalar yola çıktı mı?

Bitcoin’den Beklenmeyen Yükseliş

Bitcoin’in 24 saat içerisinde elde ettiği %4,6’lık yükseliş aynı zamanda piyasadaki payının da %68,9’a çıkmasını sağladı. Altcoin’lerin düşüşü devam ederken Ethereum (ETH) da BTC ile beraber yükseliş elde etti 120 dolarlık kritik seviyenin üzerine çıkmayı başardı. Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi XRP ise ne yazık ki BTC veya ETH gibi bir yükseliş yakalayamadı ve bu durum BTC’nin piyasa payını arttırmasını körükledi.

Bitcoin’i teknik olarak incelediğimizde, Çarşamba günü 6.500 dolarlık psikolojik destek seviyesinin altına inmesine rağmen 7.400 dolara hızlı bir çıkış yapan BTC’nin 50 saatlik hareketli ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki grafikte lacivert renk ile gösterilen 200 saatlik hareketli ortalamanın da BTC fiyatının altında kalması kesinlikle iyimser bir işaret.

Bitcoin’in aşırı satım bölgesine ilerlemesi kesinlikle alıcıları tetikledi ve ciddi bir hacim ile beraber yükseliş gözüktü. BitMEX ile Binance Futures üzerinde geçtiğimiz hafta boyunca görülen negatif fonlama oranları piyasada yükselişe yönelik emirlere kıyasla düşüşe yönelik piyasa emirlerinin daha çok olduğunu kanıtladı. Daha net açıklamak gerekirse, yatırımcıların büyük bir çoğunluğu kısa vadede Bitcoin’in daha da düşmesini bekliyordu.

Bitcoin şu an için 8.000 dolar bölgesine doğru ilerliyor ve 7.600 dolar önemli bir direnç noktası oluşturuyor. 7.600 doların aşılması devamında önce 8.000 doları, sonra da 8.400 doları getirebilir. Lider kripto paranın 7.000 dolar altına ilerlemesi durumunda ise 6.400 dolar önemli bir destek rolü üstelenecektir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİRTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Craig Wright Şaşırtmadı: Nakamoto İsmini Neden Seçtiğini Açıkladı!

Sonraki Haber

Coinbase, Kripto Para Eğitim Platformu Earn.com’u Kapatıyor

İlgili Haberler