BTC/USD Teknik Analiz, Bitcoin Fiyat Analizi

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 9.000 dolara kadar çıktıktan sonra Pazar günü yaşanan beklenmeyen bir düşüş ile 8.500 dolar seviyelerine kadar geriledi. Aslında 9.000 dolar ile 2020 yılının en yüksek seviyesine ulaşılsa da, yatırımcıların sevinci çok uzun sürmedi.

İlk olarak 8.750 dolar noktasındaki güçlü destek seviyesine gerileyen BTC, satış baskısının artması ve yatırımcıların paniğe kapılması ile 8.500 dolara iğne attı. Bitcoin’in 4 saatlik grafiğindeki 50 günlük basit hareketli ortalamaya bakıldığında, 8.500 doların oldukça güçlü bir destek rolü oynadığı görülebiliyor. Bu da birçok yatırımcının 8.500 dolar altına inilmesinden sonra yeniden alım yapmasına sebep oldu.

Bitcoin İçin Yükseliş Mi Geliyor?

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle Bitcoin yeniden 8.600 dolar üzerine çıktı. 8.670 dolar şu an için güçlü bir direnç noktası oluşturuyor ve bunun üzerine çıkılması durumunda 8.750 dolar zorlanacaktır. Tabii ki 9.000 doların altına inilmesi piyasayı olumsuz etkiledi ancak bunun olumlu tarafları da yok değil. Korku ve Açgözlülük Endeksi‘nin 50 seviyesine kadar inmesi, hacmin gerilemesine yol açmıştı. Şimdi BTC’nin yeniden hareketlenmesi alımları ve alış baskısını arttırabilir. İyi senaryoya baktığımızda karşımızda 8.750 dolar ve devamında 9.000 dolar kalıyor.

Düşüş yönlü olasılıklara bakıldığında ise 8.500 dolar, 8.250 dolar ve 8.000 dolar oldukça önemli destek noktaları. Eğer BTC/USD işlem çifti 200 günlük hareketli ortalamanın dinamik direnç noktasının altına inerse, sert bir çakılma gelebilir. Yine de Bitcoin’in yaklaşan blok ödülü yarılanması gibi büyük bir olay, yatırımcıların alış iştahını arttırabilir. Bitcoin fiyatı yarılanmanın yaşanacağı Mayıs ayına doğru ilerlerken sert bir yükseliş yakalayabilir.

Yatırımcılar Bitcoin gibi yeni bir varlık konusunda sadece teknik indikatörlerden değil, piyasanın dinamiklerinden de faydalanabilirler. Buradaki yazımızda da belirttiğimiz gibi Bitcoin almak için en iyi gün gibi dinamikler, kesinlikle piyasa bilginize bilgi katabilir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Borsalarının Çıkmazı: Merkezsizleştirebildiklerimizden Misiniz?

Sonraki Haber

Geçtiğimiz 10 Yılda Neler Oldu? Gelecek 10 Yılda Neler Olacak?

İlgili Haberler