BTC Opsiyonlarının Sona Ermesi Sanıldığı Gibi Önemli Değil Mi?

BTC Opsiyonlarının Sona Ermesi Sanıldığı Gibi Önemli Değil Mi?

Piyasanın en popüler analistlerinden ve yatırımcılarından olan Michael van de Poppe, Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin süresinin sona ereceği etkileri ele almak yerin farklı bir takım etklenlere değindi.

Gün İçi Volatilite

Van de Poppe, vadeli işlem ve opsiyonlarının sona erme gününün, gün içinde volatiliteye yol açabileceğini, ancak diğer fiyat katalizörlerinin Bitcoin (BTC) fiyatı üzerindeki etki açısından çok daha güçlü olduğunu vurguladı.

Analiste göre, piyasa yapısı ve fiyat hareketi vadeli işlemlerin sona ermesine bakılmaksızın önemli olmaya devam ediyor. Ayrıca Bitcoin fiyatında belirleyici bir hareket başlatmak için birden fazla katalizör gerekiyor.

Öte yandan vadeli işlem yatırımı açısından  van de Poppe, yatırımcıların büyük çoğunluğunun eski pozisyonlarının süresi dolduğunda yeni sözleşmelere geçeceğini varsayıyor.

Vadeli İşlemlerin Sona Ermesi

Bugün kripto türev işlem tarihinde en büyük miktarda BTC opsiyon sözleşmesi sona eriyor. Deribit kripto para birimi sözleşmeleri işlem platformu bitiş sürecinin başladığını bildirdi. Ürün ekibinden yapılan açıklamaya göre, Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerinin %53’ü ve Ethereum (ETH) vadeli işlemlerinin %43’ünün süresi zaten dolmuştu.

Platform yaptığı açıklamalarda sözleşmelerde 726 milyon dolarlık süresi dolmuş opsiyon sözleşmesi olduğunu ifade etmişti. Bugün sona erecek olan sözleşmelerin toplam tutarı ise 1.1 milyar dolara yaklaşıyor.

Ancak opsiyon sözleşmeleri ile ilgili yapılan bazı açıklamalarda da bu önemli olayın yüksek volatiliteye yol açabileceği ifade edilmişti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.