BTC Opsiyonlarındaki Açık Pozisyonlar 1.5 Milyar Doları Geçti!

BTC Opsiyonlarındaki Açık Pozisyonlar 1.5 Milyar Doları Geçti!

Piyasa analiz şirketi Skew’in son verilerine göre, Bitcoin (BTC) opsiyonlarındaki açık pozisyon toplamı 9 Haziran’da 1.5 milyar dolar geçti. Bu, ilk defa açık pozisyon rakamları 1 milyar doları geçtikten hemen bir ay sonra gerçekleşti ve sadece 33 günde %50’lik artış yaşanmış oldu.

Bir Ayda %50 Artış

Toplam Bitcoin opsiyonlarının açık pozisyonları 7 Mayıs’ta ilk kez 1 milyar dolara ulaşmıştı. Bir ay sonra sadece Deribit’te 1.1 milyar dolar açık pozisyon olduğnu var ve toplam açık pozisyonların 15 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Bununla birlikte Deribit’teki açık pozisyonların (open interest) bir ayda 903 milyar dolardan 1.1 milyar dolara ulaşarak %20’lik artış sergilemesi de oldukça büyük bir adım.

Ancak Chicago Mercantile Exchange’İn (CME), bu dönemde Bitcoin opsiyon açık oranını % 850’nin üzerinde artırdığı göz önünde bulundurulduğunda Deribit’teki artış önemini kaybediyor. Ortaya çıkan verilere göre 7 Mayıs’ta bu 38 milyon dolar olan rakam, 9 Haziran’a kadar 368 milyon dolara çıktı.

CME Liderliği Mi Hedefliyor?

Yapılan açıklamalara göre sadece Mayıs ayının ilk yarısında, CME Bitcoin opsiyonlarındaki açık pozisyonlar, 12 milyon dolardan 142 milyon dolara kadar yükselerek %1.000 gibi büyük bir artış sergilemiş oldu. Bu büyüme oranı sürdürülememiş olsa da CME’nin liderlik konusunda mücadeleye devam ettiğini son rakamlardan da görebiliyoruz.

Öte yandan BTC opsiyon piyasasındaki diğer büyük oyunculardan LedgerX‘in açık pozisyonları 7 Mayıs’tan bu yana 52 milyon dolar ile aynı kalırken, OKEx %15 oranında düşerek 65 milyon dolara geriledi. Ayrıca Bakkt’teki açık pozisyonların da 80.000 dolardan 68.000 dolara düştüğü ifade ediliyor.

Buna rağmen, hem Deribit hem de CME’nin performansı Bitcoin opsiyonlarının hızla büyüyen bir piyasa sektörü olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.