BTC Hakimiyetinde Düşüş Var, Altcoin Sezonu Mu Geliyor?

İlayda Peker

Ortaya çıkan son rakamlara göre Bitcoin‘in rakip kripto paralara karşı pazar payını gösteren bir oran olan “Bitcoin Hakimiyet Oranı”, sadece yedi ayda yüzde 73,02’den yüzde 64,66’ya düştü. Eylül 2019’dan bu yana Bitcoin’in her fiyat artışında hakimiyet oranının da arttığını gördük. Ancak bu artışlar hep kısa süreli oldu. Özellikle son zamanlarda yatırımcılar Bitcoin’den elde ettikleri karları altcoin almak için kullanıyor gibi görünüyor. Bu durum, doğrudan geleneksel para girişlerinin yanı sıra, birçok kripto paranın Bitcoin’den daha iyi kazançlar sağlamasına yardımcı oldu.

Altcoin Sezonu Mu Geliyor?

Kripto para borsası Binance Şubat 2020’de yayınladığı bir araştırmada, Ocak 2020’de kaydedilen Bitcoin kazanımlarının ardından altcoin kalıcı sözleşmelerinde bir artış yaşandığını ortaya koymuştu.

Öte yandan Messari.io’daki veriler de yıllık (YTD) zaman diliminde, piyasa değer bakımından en büyük on birinci kripto para birimi olan Chainlink‘in (LINK) yüzde 111,70 arttığını gösteriyor. Aynı şekilde onuncu en büyük kripto para Tezos (XTZ) yüzde 95 dolaylarında artış gösterirken, beşinci en büyük kripto para olan Bitcoin SV (BSV) de aynı dönemde yüzde 99 arttı. Ayrıca ilk onda yer alan Ethereum (ETH) yıllık bazda %43,42, Binance Coin (BNB) %18 ve Bitcoin Cash (BCH) %16 oranında arttı. Ancak bunların yanında lider kripto para biriminin aynı dönemde yalnızca %4,33’lük bir artış sergilediği görülüyor.

Altcoin’ler Daha Çekici

Analistler yukarıda bahsedilen durumu, yatırımcıların altcoin’leri 2020 yılında daha çekici buldukları şeklinde yorumluyor.

Kripto analiz grubu Income Sharks, Bitcoin’in rakibi tüm altcoin’lerin bir “altcoin sezonuna” girdiğini ve ikinci çeyrek altcoin’lerin toplam piyasa hacminin 88 milyar dolara ulaşabileceğini ifade etti.

Kaynak: Newsbtc


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

Ethereum Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 24/04/2020

Sonraki Haber

XRP’nin Fiyatının Artmayacağını Gösteren 3 Gösterge

İlgili Haberler