BTC Hacmi, Büyük Varlık Sınıflarıyla Rekabet Edebilir Mi?

BTC Hacmi, Büyük Varlık Sınıflarıyla Rekabet Edebilir Mi?

Ortaya çıkan yeni bir rapor, Bitcoin (BTC) işlem hacminin “tüm yönleri” ile katlanarak büyüdüğünü ve büyük varlık sınıflarıyla kolayca yarışabileceğini iddia ediyor. 2 Haziran’da yayınlanan Coin Metrics’in Network of State adlı raporunda, Bitcoin işlemler incelendi ve BTC’nin 10.000 doları geçmesi ile rakamların şaşırtıcı bir şekilde arttığı ifade edildi.

Hacim Büyümesi Katlanarak Artıyor

Coin Metrics, kripto para ekosisteminde yer alan çok sayıdaki borsa ve ilişkili platformlar ile Bitcoin’in gerçek işlem hacmini ölçmenin çok zor olduğunu dile getiriyor. Raporda konuyla ilgili, “Bitcoin ekosistemindeki işlem hacminin parçalanması, piyasa büyüklüğünün doğrudan değerlendirilmesini önlüyor.” ifadeleri kullanıldı ve “Bu alana girmeyi düşünen kurumlar önce genel tabloyu incelemeli ve böylece hangi borsaların, piyasaların ve varlıkların rahatça hareket edebileceğini öğrenebilirler.” diye eklendi.

Bunların yanında yapılan açıklamalara göre, bir varlık sınıfı olarak Bitcoin’in geleceği son derece ümit verici. Coin Metrics, “Bitcoin’in işlem hacminin tüm yönlerinin katlanarak arttığını ve eğer böyle devam ederse büyük varlık sınıflarına benzer seviyelere çıkacağını” ifade ediyor.

Günde 5 Milyon Dolar

Bireysel rakamlar sadece büyük borsalarda günlük 500 milyon dolarlık hacim olduğunu gösteriyor. Bu raporda ise Bitcoin‘e ne kadar sermaye tahsis edileceği düşünülerek kurumsal bir yatırımcı için en iyi cevabın şu olduğu ifade ediliyor:

Ekosisteme taze sermaye getirmekle ilgilenen yatırımcı bir kurum için, büyük borsalarda günde 0,5 milyar dolarlık Bitcoin hacminin olduğunu bilmek belki de en kolayı. Bu işlem hacmiyle, toplam işlem hacminin yüzde birini aşmak istemeyen bir kurumsal yatırımcı günlük 5 milyon dolar sermaye ile ilgilenebilir.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.