BTC, Geleneksel Piyasalarla Beraber Mi Hareket Etmeye Başladı?

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta neredeyse tüm büyük pazarlardaki yatırımcılar için zordu. Koronavirüs sebebiyle hem Dow Jones hem Bitcoin hem de altın ve petrol gibi geleneksel piyasa varlıklarında düşüşler yaşandı. Bununla beraber bu hafta piyasalar toparlanma çizgisini yakaladı ve Dow Jones %5, Bitcoin %4 ve diğer bazı büyük kripto para birimleri de benzer şekilde artışlar gösterdi.

Bitcoin ve toplu kripto piyasasının bugün, Dow Jones ve diğer hisse senedi endeksleri ile birlikte toparlanmış olması, BTC’nin aslında küresel piyasalarla ilişkili olduğu fikrini daha da olası kılıyor.

Bu korelasyon basit bir tesadüf olsa da, birçok Bitcoin yatırımcısının doğru olduğunu düşündüğü “güvenli liman varlığı” anlatısına zarar vermiş olabilir…

Dow Jones’un Düşmesi

Geleneksel yatırımcılar, ölümcül COVID-19 virüsünün hızla yayılmasıyla ilgili haberlerin geçen hafta hisse senedi fiyatlarını ciddi anlamda etkilemesiyle büyük bir sarsıntı yaşadı.  Dow Jones’un bu süreç içinde yaşadığı gerileme de yatırımcıları tedirgin etti. Çünkü 2008 mali krizinden sonra ilk defa DOW bu kadar büyük geriledi.

Doğal olarak bu, geleneksel yatırımcılar arasında paniğe yol açtı. Coronavirüs’ün ekonomik etkileri hakkında spekülasyonlar yakın zamanda bir durgunluk yaşanacağı korkusunu pekiştirdi.

Bitcoin ve Global Piyasalar

Bitcoin’in geçen haftaki fiyat hareketi çarpıcı bir şekilde küresel hisse senedi piyasasında görülenlere çok benziyordu. Twitter’da tanınmış bir kripto para birimi analisti olan Crypto Michaël da paylaştığı son tweet’te Bitcoin’in küresel piyasalarla korelasyonundan bahsetti:

Hisse senedi piyasaları bugün oldukça güçlü sıçrama gösterdi. Sadece hisse senedi piyasaları yükselmekle kalmadı, emtialar da dengelendi ve petrolde de artışlar görüldü. Bugün BTC ve kriptoların da arttığını görmek ilginç oldu.

Ancak analistlere göre eğer bu korelasyon yalnızca bir tesadüf değilse ve devam ederse “güvenli liman” anlatısının sorgulanmasına yol açabilir…

Kaynak: Newsbtc


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
Keep Network KEEP Nedir

Keep Network Nedir?

Sonraki Haber

On-Chain İşlemler Artış Sinyali Veriyor

İlgili Haberler