BTC Artışının Önündeki Engel: Borsalardaki Satış Emirleri

BTC Artışının Önündeki Engel: Borsalardaki Satış Emirleri

Bitcoin piyasası için son yedi oldukça sakin geçti. Lider kripto para biirmi bir hafta boyunca en fazla %5’lik bir oynama sergiledi ve genel itibari ile 9.000 ile 9.400 dolar bandında seyretti. 1 haftalık fiyat grafiklerine bakıldığında da Bitcoin’in nasıl düz bir çizgide ilerdiği net bir şekilde görülüyor. Yatırımcılar da sonunda konsolidasyonun kırılacağını ve bir eğilimin oluşacağını biliyorlar. Verilere bakıldığında yatırımcılar ellerindeki Bitcoin’i satmaya başlarsa bu eğilimin aşağı yönlü olacağı ifade ediliyor.

Satış Duvarı

Kripto para platformlarından elde edilen verilere göre emir defterlerinde, 9.300-9.600 dolar aralığında ciddi bir satış duvarı olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla bu aralıkta bir reddetme ile karşılaşılabilir.

Piyasanın popüler analistlerinden Coiner Yadox’un paylaştığı bir grafiğe göre, Binance’in emir defterinde 9.300-9.600 dolar aralığında yaklaşık olarak 15 milyon dolarlık bir satış emri bulunuyor ve bunların çoğunluğu 9.400 dolar bandında yer alıyor.

Platformlarda böyle büyük satış duvarlarının olması Bitcoin’in yükselişinin önünde büyük bir engel oluşturuyor. Ancak bunların yanında yine Coiner Yadox’a göre 9.400 dolar seviyesinde teknik olarak da direnç noktaları bulunuyor. Ayrıca bu seviyelerin aşılması başarılabilirse 10.500 dolar bandında da çok büyük dirençler yer alıyor.

Negatif Beklentiler

Binance’in emir defterinde milyonlarca dolarlık bir satış duvarının bulunması, Bitcoin yatırımcılarının borsada negatif bir beklenti içinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu durum yalnızca Binance ile sınırlı kalmıyor, diğer borsalarda da benzer satış duvarları bulunuyor. Örneğin; BitMEX’in emir defterinde 9.300 dolar civarında anormal bir satış emri varken, Coinbase’de 9.600 dolarlık bir direnç var gibi görünüyor.

Tüm bunların yanında çok sayıda satış emri olsa da Bitcoin HODL’larının sayısı da rekor seviyelerde. Tüm Bitcoin’lerin %62’sinin 1 yıldan uzun süredir hareket etmiyor oluşu da bunun en iyi kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.