BTC Aktif Arzı Düştü, Piyasayı Ne Bekliyor?

İlayda Peker

Bitcoin’in (BTC) aktif arzı, 19 ayın en düşük seviyesine ulaştı.  Bu durum, bu ayın başlarında varlık yöneticisi Stack Funds’dan gelen bir raporun bulgularına göre hareket ederse potansiyel olarak güçlü bir fiyat artışına işaret edebilir.

2017 Boğa Koşusu

Aktif arz bu yılın başlarında keskin bir artış kaydetti ve üç haftadan kısa bir sürede %16 artışla 1,3 milyon Bitcoin’e çıktı. Son üç yılda 90 günlük hareketli ortalamaya bakıldığında, keskin bir artış ve ardından hemen hemen eşit bir geri çekme paterni, her ikisi de güçlü bir fiyat artışından hemen önce iki kez görüldü. Yapılan açıklamalara göre, aktif arzdaki azalma daha fazla kullanıcının işlem yapmak yerine Bitcoin’lerini sakladığını gösteriyor.

Bu ayın başlarında da Bitcoin aktif adresleri keskin bir şekilde arttı ve son iki hafta yaşanan geri çekilmeden önce bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Yine, bu model 2017’nin boğa piyasasından ve 2019’un ilk çeyreğinde görülen güçlü fiyat artışından hemen önce görüldü.

Madenciler ve Bitcoin

Glassnode tarafından yayınlanan nispeten yeni bir istatistik, Bitcoin madencilerinin net akış hacmini değerlendiriyor ve madencilerin yıl başından beri neredeyse tamamen net bir akışa sahip Bitcoin birikimi yapanların güçlü bir yüzdesini oluşturduğunu gösteriyor.

Twitter Etkisi

Aslında Twitter skandalından sonra büyük bir kesim Bitcoin fiyatının reaksiyon göstereceğini ve düşüş başlayacağını düşünmüştü. Ancak volatilitenin dahi sabit kalması düşüş beklentilerinin asılsız olduğunu ortaya koymuş oldu.

Ayrıca Bitcoin’in fiyatının belli bir aralıkta sıkışmış olması da düşüş beklentilerinin artmasını sağlamıştı. Ancak yine de bu düşüş beklentilerinin yanında fiyat konsolidasyonun artışla sonlanacağını ifade ediyor.

Yapılan açıklamalara göre hem Twitter hack’inin gücünü bir kez daha kanıtlaması hem de konsolidasyon sürecinin artışla sonlanacağının beklenmesi üzerine boğa piyasası daha da yakın gibi görünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Düşmanlarına Bir Yenisi Eklendi

Sonraki Haber

Ünlü Yatırım Stratejisti Neden Bitcoin Aldığını Açıkladı

İlgili Haberler