BTC Ağı Güçleniyor, Fiyat Nasıl Etkilenecek?

BTC Ağı Güçleniyor, Fiyat Nasıl Etkilenecek?

Bitcoin (BTC) ağına olan talep, kripto para piyasasındaki fiyat artışları ile birlikte yükselmeye başladı. Ancak bu durum Bitcoin’in işlem ücretlerinin artmasına sebep oldu ve işlem ücretleri Mayıs ayındaki blok ödülü yarılanmasının ardından en yüksek seviyesine ulaştı.

Bunların yanında Bitcoin’in hashrate’i de herhangi bir düşüş sergilemedi ve hala tüm zamanların en yüksek seviyelerinde yer alıyor. Güçlü fiyatlarla birlikte yüksek ücretler BTC madenciliğini gittikçe daha kârlı hale getiriyor, bu da hashrate’in yakın vadede daha fazla artış görmeye hazır olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’in Ağ Sağlığı Artıyor

Bitcoin’in uzun süreli konsolidasyon aşamasının yukarı yönlü bozulması ve fiyatın 11.400 doları görmesi ile teknik göstergelerin git gide iyileştiği ifade ediliyor. Analistlere göre bu durum önümüzdeki günlerde daha da iyi veriler sağlama potansiyeline sahip.

Öte yandan güçlü olan sadece Bİtcoin fiyatı değil. Fiyat ile birlikte Bitcoin ağının da güçlendiğini görüyoruz. Örneğin; şu anda BTC’nin hashrate’i sadece birkaç hafta önce ayarlanan saniyede 126 milyon terahashs (TH / s) olan tüm zamanların en yüksek seviyesinin hemen altında ilerliyor. Hashrate, bu seviyenin etrafında istikrar kazandı ve muhtemelen kripto madenciliğinin artan karlılığı nedeniyle yakın vadede daha da artış yaşayacak.

Bunun yanı sıra Bitcoin ağı üzerinde gerçekleştirilen işlem değer de artıyor ve şu anda Nisan ayının sonundan bu yana görülen en yüksek seviyesinde bulunuyor. Blockchain.com’dan elde edilen verilere göre, 27 Temmuz’da BTC ağı üzerinde yaklaşık 3 milyar dolarlık işlem yapıldı.

Bitcoin İşlem Ücretleri

Bitcoin ağındaki işlemlerin artması ve talebin de buna bağlı olarak yükselmesi ile BTC işlem ücretlerinde de artışlar yaşandı. Son birkaç gün içinde, BTC ücretleri bir yıldan uzun süredir görülmeyen seviyelere ulaştı. 27 Temmuz’da madencilere toplamda 2.06 milyon dolar işlem ücreti ödendi.

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in artan bu göstergeleri, fiyat artışının temelinin sağlam olduğunu gösteriyor olabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.