BTC 10.000 Doları Test Ediyor, Sırada Ne Var?

İlayda Peker

Bitcoin’in üçüncü madencilik ödülü yarılanmasına 4 gün kaldı ve fiyat 10.000 dolara doğru ilerliyor. Tarihsel olarak değerlendirildiğinde yarılanma her zaman BTC fiyatının artmasını destekleyen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu sefer lider kripto para birimi yarılanmaya bir küresel kriz ortasında ve belirsiz ekonomik verilerle gidiyor. Yine de %150’lik bir artış ile yarılanmanın yaşanması tarihin tekerrür etmesini sağlayabilir.

Temkinli Bakış Açısı

Piyasadaki heyecana rağmen bazı isimler duruma temkinli yaklaşmayı tercih ediyor. Örneğin; Cointelegrpah’ın haberine göre Ontology’nin kurucu ortağı Andy Ji, “Bu Bitcoin yarılanması kesinlikle sonuncudan farklı olacak” sözlerini kullandı ve “Küreselleşme ve COVID-19 gibi mevcut eğilimler dünyayı etkilediğinden Bitcoin ve kripto endüstrisi, artık yeni zorluklarla karşı karşıya.” ifadeleriyle devam etti.

Öte yandan Ji, “Bitcoin yarılanması konusunda fiyat açısından ihtiyatlı bir şekilde iyimser olunabileceğini” ileri sürerek, “Bitcoin yarılanmsının artık daha fazla bilinen bir olay olması sebebiyle fiyatın son seferde olduğu kadar yukarı gitmesinin daha küçük bir olasılık dahilinde olduğunu” savunuyor.

Bunun yanında NEM Ventures’ın ticaret müdürü Nicholas Pelecanos da yarılanma her ne kadar tarihsel olarak bir boğa koşusunu başlatmış olsa da son analizlerin bir satış baskısını tetikleyebileceğini ifade ediyor. Pelecanos, satış baskıları ile 2012 yarılanmasını %10, 2016 yarılanmasını ise %38’lik bir düşüşün izlediğini ifade etti.

Parasal Genişleme ve BTC

Ancak bu görüşlerin yanı sıra daha iyimser olan analistler de tabii ki var. Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, ABD’de eşi görülmemiş parasal genişleme tedbirleri arasında Bitcoin‘in arzının az olmasının çekiciliğini vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

Son zamanlarda, özellikle geleneksel piyasalarda yaşanan parasal genişleme döneminde Bitcoin’in arzının sınırlı olması kripto para biriminin kalitesini ortaya koydu ve dikkatlerin BTC’ye yönelmesini sağladı.

Öte yandan IG’deki Kıdemli Piyasa Analisti Joshua Mahoney de, genişleme yönünde atılan ve sınırı olmayan adımların kripto varlık piyasaları üzerindeki olumlu etkisini vurguladı. Mahıoney konuyla ilgili açıklamalarında, “Gerçek şu ki çok farklı olan ve piyasaları daha yüksek seviyelere itmeye yönelik çaresizlik, gittikçe daha fazla desteğin yürürlüğe gireceği anlamına geliyor. Bu, Bitcoin ve altın gibi geleneksel para dışı varlıklar için iyi bir şey.” ifadelerini kullandı.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’in Yükselişini Hangi Nedenler Destekledi?

Sonraki Haber

Vitalik Buterin: “Kriz, Ethereum İhtiyacını Vurguladı”

İlgili Haberler