Brave, Google’ın Haksız Rekabet Yaptığını Düşünüyor

İlayda Peker

Ortaya çıkan son açıklamalara göre Brave Browser‘ın arkasındaki ekip, Google‘ın sahip olduğu büyük miktardaki kullanıcı verisi nedeniyle haksız bir rekabet avantajına sahip olduğunu düşünüyor. İngiltere’nin tüketici koruma ajansı ile yapılan bir sunumda Brave, ülkenin Avrupa veri koruma yasalarını uygulamadaki başarısızlığının Google’a haksız bir avantaj sağladığını savundu.

Brave’in Duruşu

Brave’nin baş politika ve endüstri ilişkileri sorumlusu Dr. Johnny Ryan Cointelegraph ile yaptığı röportajda, bahsi geçen durumun Chrome ile Brave arasındaki rekabetle ilgili olmadığını, tüketicileri koruyan yasalarla alakalı olduğunu dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Çevrimiçi reklamlar için bir açık artırma olan “gerçek zamanlı teklif verme” (GZT) dünyadaki en büyük veri ihlalidir, kişisel veriler binlerce şirkete yayınlanmaktadır.

Bu, İngiltere’nin Rekabet ve Piyasa Otoritesi GDPR’nin uygulanmasının, sayısız hizmet aracılığıyla topladığı çok büyük miktarda veri nedeniyle Google’a ek bir avantaj sağlayacağı endişesine bir yanıt olarak düşünülebilir.

Ancak Dr. Ryan, doğru yaklaşımın “gerçek zamanlı teklif vermenin” ötesine geçen yasanın “güçlü ve sağlam bir uygulaması” olduğu konusunda ısrar ediyor. Genel Veri Koruma Yönetmeliği, büyük bir teknoloji şirketinin kullanıcı verilerini işinin farklı kolları arasında paylaşmasını yasaklıyor. Ryan yaptığı açıklamalarda yetkililerin işini düzgün yapmaması halinde gerekli adımları atacaklarını ifade etti ve “Onları mahkemeye götürebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Ancak bunların yanında Brave’in son zamanlarda iyi bir performans sergilediğini ve kullanıcı sayısını kısa bir süre içinde ikiye katladığını da unutmamak gerekir…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

IOTA Ağı 2 Mart’ta Yeniden Aktif Hale Gelecek

Sonraki Haber

Son Hack Girişimi Bitcoin Cash’in Sonunu Getirir Mi?

İlgili Haberler