Börse Stuttgart Tüm Alman Kullanıcılara Açıldı

Börse Stuttgart Tüm Alman Kullanıcılara Açıldı

Börse Stuttgart’ın 6 Aralık’ta yaptığı bir açıklamaya göre, Eylül ayında seçkin yatırımcılar için işlem platformu olarak başlatılan Börse Stuttgart Menkul Kıymetler Borsası (BSDEX)  artık Almanya’da ikamet eden tüm ilgili kullanıcılara hizmet verecek.

İşlemler Herkese Açık

Bazı şartlar altında herkesin kullanımına açılan borsada kullanıcılar para çekme ve yatırma işlemlerinin yanı sıra Euro ile Bitcoin alım satım işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Bunun yanında kullanıcıların kimliklerini dijital olarak kanıtlamaları ve belirtilen şartları yerine getirmeleri gerekecek. Doğrudan BSDEX’e bağlanmak için kullanıcıların, bir Alman banka hesabına sahip olmaları, en az on sekiz yaşında olmaları, Almanya’da ikamet etmeleri ve Avrupa Ekonomik Alanı’nda (EEA) bir ülkenin vatandaşı olmaları gerekiyor.

Öte yandan BSDEX, Alman Bankacılık Kanunu (Kreditwesengesetz) tarafından uygulanan yasal gereklilikleri karşılayan ve kriptolarla işlem yapılabilen ilk borsa olarak karşımıza çıkıyor. Borsa, Stuttgart’taki halka açık borsa işletmecisi olan Baden-Wuerttembergische Wertpapierboerse GmbH altında çok taraflı bir işlem tesisi olarak da faaliyet gösteriyor.

Bunların yanında BSDEX’in tüm müşteri bakiyeleri banka ortağı Solarisbank‘ta tutuluyor ve yasal mevduat sigortası ile korunuyor. Börse Stuttgart’ın bloknox GmbH gibi diğer bağlı likidite alım satımını ve dijital varlıkların güvenli bir şekilde depolanmasını sağlamak için faaliyet gösteriyor.

Almanya ve Blockchain

Almanya uzun zamandır kripto para birimlerine karşı sergilediği olumsuz tavır ile tanınıyordu. Ancak yapılan son açıklamalarla bunun değişmek üzere olduğunu görüyoruz. 2020 yılında yürürlüğe girecek olan bir yasa ile Alman bankalarının kripto para birimlerini depolamasına ve kripto işlemlerini gerçekleştirmelerine imkan tanıyacak.

Bu durum bir nevi Alman hükümetinin de işine yarayacak ve hükümet kimin ne kadar kripto para sahibi olduğunu bir yere kadar takip edebilecek.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.