Borsalardaki İşlem Hacimleri Düşüyor

İlayda Peker

CryptoCompare verilerine dayanan son raporunda BitMEX Research, kripto para birimi hacimlerinin Haziran ayında önemli ölçüde azaldığını belirtiyor. Spot borsalar işlem hacminin yarısına yakınını kaybetti ve bu da işlemlerin sorunsuz gerçekleştiği ay boyunca 642,6 milyar dolara denk geliyor.

Hacimlerdeki Düşüş

Yapılan açıklamalara göre üst seviye borsaların spot hacmi %36 düşüşle 177 milyar dolar seviyesine geriledi. Spot seviyelerinin yüzde 53’lük bir düşüşle 466 milyar dolara düştüğü daha düşük seviyeli işlem platformları için ise işlerin daha da kötü olduğunu ifade edebiliriz.

En büyük üç borsa sıralamasında yer alan Binance, OKEx ve Coinbase arasından Brian Armstrong liderliğindeki Coinbase, hacminin yüzde 36’sını kaybederek en büyük darbeyi aldı.

Bunların yanında yapılan açıklamalara göre Tether‘ın dolaşımdaki arzı Haziran ayında büyümeye devam ederken, Bitcoin işlemlerindeki payı yüzde 69’a düştü. Mayıs ayında bu oranın %75 olduğunu biliniyordu.

Borsalar ve CME

Haziran, BitMEX ve Deribit gibi kripto para birimi türevleri platformları için hacimde toplam yüzde 35,7 düşüşle büyük kayıpların yaşandığı ay oldu. Ancak yine de spot piyasalara kıyasla türev platformlarının daha iyi performans sergiledi ve türev ürünlerinin artık kripto para piyasasının %37’sini oluşturduğunu görüyoruz.

Öte yandan CME’nin vadeli işlem hacmi %23 azalırken, Haziran ayında opsiyon piyasasındaki hızlı büyüme bu zararı telafi etti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Likidite ve Volatilite Düşüyor: BTC Nasıl Tepki Verecek?

Sonraki Haber

TikTok’taki Viral Kampanya DOGE’u %20 Arttırdı

İlgili Haberler