Borsalar Kullanıcı Kayıtlarını Siliyor, Platformlara Erişilemiyor: Çin Baskısı Devam Ediyor

İlayda Peker

Çin’in yasakları kripto para ekosisteminde sürekli manşetlerde yer buluyor. Son olarak Çin, kripto para işlemlerini tamamen yasakladığını duyurdu ve bu durum fiyatlar üzerinde etkili oldu. Ancak grafikler değerlendirildiğinde toparlanmanın çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği görülüyor.

Peki bu yasak, kripto para platformlarını nasıl etkiledi?

Borsalar Çin’e Engel Getirdi

Çin’in kripto para işlemlerini engellemesi ile birlikte Huobi ve Bitmart, Çinli vatandaşlara belli bir süre sonra hizmet vermeyeceklerini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre Huobi 31 Aralık ve Bitmart 31 Kasım sonrasında Çinli vatandaşlar ile yollarını ayırıyor.

Huobi konuyla ilgili açıklamasını 26 Eylül’de yaptı ve Bitmart da bugün yaptığı açıklama ile Çin’in en büyük kripto para işlem platformunun izinden gitmiş oldu. Ayrıca Huobi tarafından yapılan açıklamalara göre kullanıcılar her türlü gelişme ile ilgili bilgilendirilecekler.

Borsaların yanı kripto para veri platformlarının da artık Çinli vatandaşlara hizmet vermedikleri görülüyor. Elde edilen son bilgilere göre CoinMarketCap, Coingecko ve Tradingview’e Çin IP’lerinden erişim sağlanamıyor. Yani Çinli kullanıcılar artık VPN olmadan bu veri sitelerini kullanamayacak.

Kripto Ekosistemi Çin’i Mi Engelliyor?

Esasında alınan tüm bu karalar tamamen Çin’in engelleyici ve baskıcı politikası ile ilgili. Çin’in kripto para yasağını getirmesi, borsaların Çin’de işlemleri durdurmasına sebep olurken, Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı veri sitelerine erişimi engelledi.

Ancak yapılan yorumlara göre bu siteleri daha pek çok kripto para platformu takip edecek. Çünkü hiçbir platform bu kadar baskıcı bir ortamda faaliyetlerini sürdüremiyor. Dolayısıyla önce kripto para madencileri Çin’den ayrıldı, şimdi borsalar ve veri platformları erişimi koparıyor. Yani zorunluluktan da olsa kripto para platformları da artık Çin’i engelliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Singapur Vatandaşları Binance Kullanamayacak!

Sonraki Haber

Bitcoin’de Belirsizlik Sürüyor: BTC İçin Önemli Seviyeler

İlgili Haberler