Borsa Verileri Kripto Fiyatları İle İlgili Ne Gösteriyor?

İlayda Peker

Karışık sinyallerin alındığı son günlerde analistler doğru tahminler yapabilmek için tüm verileri değerlendiriyor. Peki, borsalardan elde edilen veriler ne gösteriyor?

Borsa Verileri

Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin (BTC) sahipleri aktif olarak borsalardan para çekiyorlar. Bu durum da BTC’nin olası bir ralliden önce başka bir birikim aşamasının ortasında olabileceğini gösteriyor. Glassnode konuyla ilgili açıklamalarında, “Volatiliteye rağmen Bitcoin sahipleri fonlarını borsalardan çekiyor gibi görünüyor. Çıkış, 18 Mart’tan bu yana günlük olarak artmaktadır. Elde ettiğimiz verilere göre Bitcoin bakiyeleri yaklaşık olarak 8 ayın en düşük seviyelerinde bulunuyor.” ifadelerini kullanıyor.

Paranın Takibi

Yapılan açıklamalara göre büyük borsalardan çıkışlar 18 Mart’tan beri artıyor. Sonuç olarak Bitcoin bakiyeleri sekiz ayın en düşük seviyelerini görmüş oluyor.

Öte yandan kripto para piyasasını adeta şok uğratan 12 Mart öncesinde durum tam tersi görünüyordu. Yüzde 48 düşüşten dört gün önce, borsalara giren fonlarda hızlı bir artış oldu. Piyasayı takip edenler için bu, balinaların büyük miktarda kripto para birimi almaya hazırlandıklarının açık bir işareti şeklinde yorumlandı.

Tüm bunların yanında büyük borsalardan para çıkışı olması, bazı yatırımcıların sadece iki ay önce olduğundan daha güçlü görünen merkezi borsalara olan inancını kaybettiğini de gösterebilir. LongHash’in paylaştığı bir rapora göre, Coinbase’in Ocak ayının sonunda soğuk cüzdanlarında yaklaşık 1 milyon BTC vardı.

Kripto para borsalarının hakimiyetine rağmen üçüncü taraflara paranızla emanet etmek, parasal egemenlik fikrine aykırı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle, piyasasının önemli isimleri insanları kendi Bitcoin’lerin kontrolünü kendi ellerine almaları gerektiğini ifade etmişti.

Kaynak: U.Today


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bazı Analistler Tepeleri Bazıları Dipleri İşaret Ediyor!

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

Ethereum Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi

İlgili Haberler