Boğa Piyasasının Başında Olduğumuzun Kanıtları

İlayda Peker

Bitcoin (BTC), uzun bir boğa koşusunun “başlangıcında” ve analistler bunun kanıtlarının günden güne arttığını düşünüyor. Ortaya çıkan son açıklamalara göre, kripto para birimi borsası Kraken’ın gelişme başkanı Dan Held de böyle düşünüyor gibi görünüyor.

Boğa Piyasası Başlangıcı

Held’in açıklamalarına göre, şu anda Bitcoin yatırımı yapan kişilerin yaklaşık olarak %97’si karda. Yani gerçekleşen Bitcoin işlemlerinin %3’ü 12.400 doların üzerinde gerçekleşti. Daha basit bir anlatımla Bitcoin alan insanların yaklaşık olarak %97’si 12.400 dolardan daha düşük bir fiyattan BTC aldığı için karlı. Yapılan açıklamalara göre bu durum tipik olarak boğa piyasası başlangıcında ortaya çıkıyor.

Bunların yanı sıra Bitcoin, ömründe en uzun ikinci kez bu kadar uzun süre 10.000 doların üzerinde kalıyor.

Öte yandan CasaHODL’nin kurucu ortağı Jameson Lopp’in de belirttiği gibi bir yıllık aktif arz, 2011’in ilk günlerinden bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Yani insanlar Bitcoin’lerini satmak istemiyorlar. Çünkü yatırımcılar Bitcoin’in artacağına inanıyor ve bu yüzden kar elde edecekleri bir varlığı ellerinden çıkarmak yerine tutmayı tercih ediyorlar.

Yani bir başka deyişle HODL’ların sayısı artıyor ve bu da boğa piyasasının başında olduğumuzun başka bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

Yarılanmanın Etkisi

Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasının fiyat üzerindeki etkisinin daha yeni yeni görülmeye başladığı düşünülüyor. Ayrıca hem madencilerin kazançlarının eski haline gelmiş olması hem de kurumsal yatırımların artmaya başlaması da bir boğa piyasası sinyali olarak nitelendiriyor.

Bunlara ek olarak birçok ismin dile getirdiği gibi Held de merkez bankalarının para basma politikalarının Bitcoin’in işine yaradığını düşünüyor. Çünkü para basma politikaları sebebiyle enflasyon yükseliyor. Ancak Bitcoin burada enflasyonu düşüren bir varlık olarak karşımıza çıkıyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

NEM, Kurumsallık Odaklı Yeni Blockchain Ağını Tanıttı!

Sonraki Haber

Büyük Havayolu Şirketi CEO’sunun Şaşırtan Bitcoin Açıklaması

İlgili Haberler