Bloomberg: BTC “Dijital Altının” Gereklerini Yerine Getiremiyor

İlayda Peker

Pazartesi günü Bloomberg’de yapılan açıklamalara göre Bitcoin, koronavirüs krizinin yarattığı “mükemmel fırtınadan” yararlanamadı ve “dijital altın” olma konusunda yetersiz kaldı.

Bitcoin’in Zamanı

Koronavirüs salgını tüm dünyaya yayıldıktan sonra Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz  da dahil olmak üzere pek çok isim Bitcoin’in zamanının çok yakında başlayacağını dile getirmişti.

Çünkü başlangıç olarak ABD çok fazla miktarda para bastı ve arz birden çok yüksek seviyeler çıktı. Bununla birlikte aynı dönemde Bitcoin arzı 11 Mayıs’ta blok ödülü yarılanması ile %50 azaldı. Bitcoin, ekonomik belirsizliğe karşı bir çit ve altının dijital bir versiyonu olarak nitelendiriliyordu. Ancak tüm bunlara rağmen Bloomberg’e göre, Bitcoin tam olarak başarısız oldu.

Bloomberg editörü Joe Weisenthal konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Olağandışı piyasa volatilitesine rağmen BTC, yeni seviyelere yükselmedi. Aslında genel olarak düşük seviyelerde de seyretmeye devam ediyor. Bu da ekonomik krizin Bitcoin için bir patlama yaratacağı iddiasını ortadan kaldırıyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Weisenthal  son birkaç ay içinde Bitcoin fiyatı ile geleneksel piyasalar arasındaki korelasyona da dikkat çekti. 12 Mart’ta dünyadaki çoğu piyasa salgının ortasında çökmüş ve Bitcoin de bunu izlemişti. Sonrasında da geleneksel piyasalarda yaşanan toparlanma ile Bitcoin fiyatının yükselmesi de aynı zaman dilimi içinde gerçekleşti.

Bitcoin Yarılanması

Bitcoin’in diğer varlıklardan ve özellikle de geleneksel para birimlerinden farkı enflasyon oranının sürekli düşecek şekilde ayarlanmış olması. Bitcoin’deki bu enflasyon oranının düşürülmesi blok ödülü yarılanmaları ile sağlanıyor ve bunun sonuncusu da 11 Mayısta gerçekleşti. Tarihsel olarak bakıldığında ise yarılanmalar her zaman büyük fiyat artışlarını beraberinde getirdi. Ancak bu sefer artışın henüz başlamamış olması sebebiyle tarihsel kanının bozulduğu da ifade ediliyor.

Weisenthal ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, birçok kişinin fiyat artışı için yarılanmayı beklediğini ancak beklenenlerin gerçekleşmediğini dile getiriyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Gizemli ETH İşlemlerinin Ücretleri Madencilere Dağıtılacak

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 16/06/2020

İlgili Haberler