Bloomberg HT Canlı Yayınında Bitcoin Dağıtıldı

Bitcoin Haber

16 Şubat Salı günü Bloomberg HT televizyonunda canlı yayın sırasında bir izleyiciye kameralar aracılığıyla küçük bir miktar bitcoin gönderildi. Gökhan Şen ve Özge Özdemir tarafından hazırlanan Finans Merkezi programında bir bitcoin cüzdanı şifresi (Özel Anahtarı) karekod formatında basılarak yayında paylaşıldı.

Bitcoin Teknolojisi

Amaç pek çok izleyici tarafından sadece yatırım aracı olarak bilinen bitcoin’in arkasında yatan teknolojiye dikkat çekmekti. Bilgi transferinin para transferi anlamına geldiği bu yeni finansal aracın bu özelliği somut olarak denenmiş oldu. Bu sayede bitcoin’i yasaklamanın da tüm haberleşmenin kısıtlanması anlamına geldiği ve ne derece imkansız olduğu görülebiliyor.

Private Key

Bitcoin sisteminde cüzdan hesabınız sadece sizin bildiğiniz uzun bir sayıdan oluşan Özel Anahtar (Private Key) tarafından güvence altına alınıyor. Bu şifreyi bir başkasıyla paylaşmanız durumunda bunu öğrenen kişi hesabınızdaki bitcoin miktarını kendi cüzdanına çekebilir. Bu yöntem televizyon yayını üzerinden küçük bir miktar bitcoin içeren cüzdandaki Bitcoin’i göndermek için kullanıldı.

Karekod ile Bitcoin Transferi

Yayında karekod şeklinde izleyiciler ile paylaşılan Özel Anahtarı cep telefonu ile okutarak kendi bitcoin cüzdanına aktaran ilk izleyici 0.005 BTC (Yaklaşık 5 TL) nin yeni sahibi oldu. Bir kez cüzdan boşaltıldıktan sonra aynı denemeyi yapanlar maalesef ekran başından eli boş ayrılmak zorunda kaldılar. Bitcoin işlemleri anonim olarak gerçekleştiği için çabuk davranıp bitcoin cüzdanını boşaltan izleyicinin kimliğini kendisi açıklamadıkça bilemiyoruz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İlk Bitcoin Ders Kitabı

Sonraki Haber

Bitcoin Taksi Hizmete Başladı

İlgili Haberler