Blockchain’in Gelişmek İçin Birlikte Çalışabilir Standarda İhtiyacı Var 

Bitcoin Haber

Sektör yorumcuları, Web2’den Web3′e tam bir geçişin gerçekleşebilmesi için Blockchain teknolojisinin her ağ tarafından kolayca entegre edilebilecek bir iletişim standardına ihtiyacı olduğunu söylüyor. 

Blockchain Gelişimi 

Birçoğu birden fazla blok zinciri olacağını ve böyle bir ekosistemin internette kullanılan İletim Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü’ne (TCP/IP) benzer iletişim protokolleri gerektirdiğini düşünüyor. 

Kripto fiyat oracle çözümleri firması Chainlink Labs’ın sermaye piyasaları direktörü Ryan Lovell, Cointelegraph’a verdiği demeçte, birlikte çalışabilirliği olmayan blok zincirlerinin, bilgisayarların internet olmadan olduğu gibi olduğunu söyledi – ağlar arasında veri ve değer aktarımı yapamayan izole makineler: 

Büyük ölçekte tamamen birlikte çalışabilir bir blok zinciri ekosistemi gerçekleştirmek için, şu anda internetin fiili bağlantı protokolü olarak hizmet veren TCP/IP’ye benzer açık bir iletişim standardı olması gerekiyor.

Lovell, blok zinciri ağları için benzer bir standardın, platform ve uygulamaları için “kesintisiz, internet benzeri bir deneyimin önünü açacağına” inanıyordu. 

Son boğa piyasasının bir dizi yeni katman-1 blok zincirinin damgasını vurduğu göz önüne alındığında bu özellikle önemlidir. Ancak bunların neredeyse tamamı birbirinden izole bir şekilde çalışmaktadır. 

Lovell, blok zincirinin birlikte çalışabilirliğinin gerçek dünya varlıklarını tokenize etmek isteyen finans kurumları için “çok önemli” olduğunu, çünkü bunun likiditenin yalnızca “silo ekosisteminde” var olarak “boğulmamasını” sağlayacağını vurguladı. 

Cosmos‘un Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü (IBC) tarafından desteklenen bir borç verme platformu olan Umee’nin kurucusu ve CEO’su Brent Xu, gerçek dünya varlıklarının zincire dahil edilmesinden önce, bu birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak için uygun risk yönetim sistemlerinin devreye sokulması gerektiğini söyledi. 

On-Chain Tokenize 

Xu, finans kuruluşlarının zincir üzerinde tokenize edilmeden önce gerçek dünya varlıklarının gerçekliğini sağlamak için Müşterini Tanı (KYC) kimlik bilgilerini işaretlemeleri ve ardından zincir üzerinde bir rezerv kanıtı denetimi ile tanımlanabileceklerinden emin olmaları gerektiğini açıkladı. 

Zincir üzerinde bir felaketten kaçınmak için, köşeleri kesme riskinin buna değmeyeceğini vurguladı: 

08 mortgage krizini düşünün. Bozuk bir eski sistem nedeniyle muazzam bir finansal değer kaybedildi. Bu değerin blok zinciri ekosistemine taşındığını düşünün, bulaşıcılık nedeniyle muazzam bir değer kaybı yaşardık.

Zincirler arası köprüler, bağımsız katman-2 yan zincirleri ve oracle’lar bugüne kadar en yaygın kullanılan üç blok zinciri birlikte çalışabilirlik çözümüdür. İlk ikisi yalnızca zincir üzerinde çalışırken, ikincisi zincir dışı verileri zincir üzerinde besler. 

Ancak bu çözümlerden bazılarında, özellikle de zincirler arası köprülerde sorunlar yaşanmıştır. 

Ekim ayında yayınlanan bir rapor, merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki tüm istismarların yarısının zincirler arası bir köprüde gerçekleştiğini ve bunun en önemli örneğinin Mart 2022’deki 600 milyon dolarlık Ronin köprüsü saldırısı olduğunu vurgulamıştır. 

Xu, bu saldırıların çoğunun, merkezi ve saldırıya karşı çok daha savunmasız olduğu düşünülen çoklu imza güvenlik kurulumlarından veya yetki kanıtı mutabakat mekanizmalarından geldiğini belirtti. 

Bu birlikte çalışabilirlik çözümlerinin birçoğunun başlangıçta güvenlik yerine “geliştirme hızını” tercih ettiğini ve bunun da geri teptiğini sözlerine ekledi. 

Xu, kilit noktanın platform içinde birlikte çalışabilirliği sağlamak olduğunu, çünkü bunun üçüncü taraf köprülerin kullanımından daha güvenli bir uçtan uca işlemle sonuçlanacağını söyledi: 

Köprüler özellikle hassastır çünkü bilgisayar korsanlarının potansiyel olarak herhangi bir güvenlik açığına sızabilecekleri iki uç sağlarlar. 

En yaygın kullanılan blok zinciri birlikte çalışabilirlik protokolleri arasında Chainlink’in Çapraz Zincir Birlikte Çalışabilirlik Protokolü (CCIP); Cosmos ekosisteminden yararlanan IBC; Quant Network’ün Overledger’ı ve Polkadot yer almaktadır. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hester Peirce, ABD Düzenleyicisinin DeFi’deki Tanımını Eleştirdi!  

Sonraki Haber

Ethereum’un Şangay Sert Çatalından Bu Yana 1 Milyon Ether Çekildi 

İlgili Haberler