Blockchain’deki İşlemleri Geri Almak Mümkün Olabilir Mi?

İlayda Peker

ABD Kongre Üyesi Bill Foster, Axios tarafından 29 Haziran’da düzenlenen sanal bir etkinlik sırasında yargı makamlarının kriptografik bir açık aracılığı ile Blokchain’de gerçekleştirilen işlemlerin geri alınabilir olmasını sağlamaları gerektiğini dile getirdi.

Blokchain’deki İşlemler

Kongre Blok Zinciri Toplantısının eşbaşkanı olan Foster, yargının kripto para birimi kullanıcılarını anonimleştirme ve hileli veya hatalı işlemleri tersine çevirme gücüne sahip olması gerektiğini iddia ediyor ve “Bazı durumlarda katılımcıların maskesini düşürmek için mahkemeye gidebilmeniz gerekir.” sözlerini kullanıyor.

Foster, kripto para birimi kullanıcılarının anonimliğini ortadan kaldırmayı mümkün kılmanın, hükümeti ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarını gelecekteki fidye yazılımı saldırılarından koruyacağına inanıyor.

Ancak bu noktada Blockchain işlemlerinin en önemli özelliklerinden birinin gerçekleşen işlemlerin geri döndürülemez olması olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu noktada da her ne kadar bazı kripto para katılımcıları devlet düzenlemelerinin ya da en azından düzenleyici netliğin sağlanmasını isterken bazılarının bu durumun kripto para birimlerine zarar verebileceğini düşündüklerini hatırlatmak gerekiyor

Topluluktan Gelen Tepkiler

 Böyle bir politika, kripto para biriminin amacını baltaladığı için Bitcoin savunucularından büyük tepki çekmiş gibi görünüyor.

Örneğin; Avanti Financial Group CEO’su Caitlin Long, endüstrinin D.C.’de yapacak bazı işleri olduğunu dile getirirken, tanınmış podcast yayıncısı Preston Pysh, “bundan daha bilgisiz” olmanın zor olacağını ifade ediyor.

Madenciler yüzde 51 saldırısı gerçekleştirmek için bir mücadele vermeden Bitcoin blok zincirindeki işlemleri geri almak imkansız olsa da fikir, borsa hack’lendikten sonra Mayıs 2019’da Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından bu durum kısaca dile getirildi.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC, ETH, XRP, DOGE ve ADA Yorumları: Kriptoları Ne Bekliyor?

Sonraki Haber

CoinMarketCap ve UniSwap’ten Önemli Token Swap Adımı

İlgili Haberler