Blockchain ve Finans: Japonya’nın Dijital Menkul Kıymetler Hamlesi

Bitcoin Haber

Kripto para sektörünün büyümesi, blockchain teknolojisiyle geleneksel finans kurallarını değiştirmekte ve finans devleri kripto ürünlerini işlerine entegre etme yolları aramaktadır. Japonya bu konuda yeni bir adım atmıştır.

Osaka Dijital Borsası, 25 Aralık’ta Japonya’nın ilk dijital menkul kıymetler ticaret hizmetini başlatıyor. START adlı ürün, menkul kıymetlerin tamamen dijitalleştirilmesini sağlamakta. Japon emlak firması Ichigo Inc., hizmetin başlamasıyla yaklaşık 20.1 milyon dolar değerinde gayrimenkul yatırımlarına destekli menkul kıymet satmayı planlamaktadır.

RWA (Gerçek Dünya Varlıkları) sektörüne olan ilgi hızla artıyor. Gerçek dünya varlıklarının dijitalleştirilmesi ve güvenli ticareti, ilgiyi sürdürmeye devam edecek. Finans devleri bu alanda kripto şirketlerinden de destek alıyor. En dikkat çekici ortak, Swift ile ortaklığını sürdüren Chainlink’tir.

Chainlink, uzun süreli fiyat artışı da dahil olmak üzere, tokenleştirilmiş varlıklarla ilgili olarak birkaç yıl içinde trilyon dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyor. Geleneksel finans şirketlerine CCIP ile tokenleştirilmiş varlıklar çıkarmalarını sağlayan Chainlink, süreçte büyümeye devam edebilir. Zaten kripto blockchain Oracle alanında tekel olan Chainlink, şimdi geleneksel finanstaki en büyük altyapı şirketlerinden biri olmayı hedefliyor.

Rakipler var, ancak Chainlink’in kripto alanındaki yılların tecrübesi ve kurumsal ortaklarıyla bu alanda daha şanslı göründüğünü söylemek abartı olmaz. LINK Coin, Nisan 2022’deki düşüşe benzer hızlı bir toparlanma yaşayarak 16.5 dolar sınırına ulaştı. Fiyat artışı devam ederse, bu zirvenin aşılarak destek haline getirilmesi gerekecek.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Oyun Dünyasında Devrim Gibi Değişiklik: Ücretsiz Oynanabilir Web3 Oyunları Geliyor

Sonraki Haber

ChatGPT’den Heyecan Verici Solana Tahmini

İlgili Haberler